Քաղաքացու ընտրությունը մեզ համար օրենք է. Փաշինյանը՝ Գյումրիի և Փարաքարի ընտրությունների մասին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Գյումրիի և Փարաքարի ավագանու արտահերթ ընտրություններում հաղթած քաղաքական ուժերին և թեկնածուներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Հայաստանի Հանրապետության Քաղաքացին ազատորեն ընտրություն կատարելու հնարավորություն ունի։ Քաղաքացու ընտրությունը մեզ համար օրենք է։
Շնորհավորում եմ Քաղաքացու վստահությանը արժանացած, ընտրություններում հաղթած բոլոր քաղաքական ուժերին եւ թեկնածուներին։
Ընտրողների կամքի վրա ապօրինի ազդեցության մասին բոլոր ահազանգերը պետք է մանրամասն քննվեն, դրանց հետագա կրկնությունը բացառելու առաջնահերթ նպատակադրմամբ»,- գրել է Փաշինյանը։
Գյումրիում կայացած ավագանու արտահերթ ընտրություններում  քվեարկության նախնական արդյունքներով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն առաջատարն է, սակայն բավարար ձայներ չի հավաքել միանձնյա համայնքի ղեկավար ընտրելու համար։ Անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդիմադիր 4 ուժերը միավորվելու դեպքում կարող են իրենք համայնքի ղեկավար ընտրել։ Ընդդիմադիր «Մայր Հայաստան» դաշինքը և «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը արդեն իսկ հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը՝ սատարել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր ուժի՝ Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին։  Անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդիմադիր մյուս ուժի՝ «Մեր քաղաքը» դաշինքը դեռևս մեկնաբանությամբ հանդես չի եկել։
Փարաքարում կայացած ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքներով էլ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը պարտվել է «Միասնություն» դաշինքին։ «Միասնություն» դաշինքը հավաքել է 50 տոկոսից ավելի ձայներ և կկարողանա Փարաքարում համայնքի ղեկավար ընտրել։

Выбор граждан для нас – закон. Премьер-министр Армении о выборах в Гюмри и Паракаре
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поздравил политические силы и кандидатов, победивших на внеочередных выборах в советы старейшин Гюмри и Паракара.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян написал об этом на своей странице в Facebook.
«Гражданин Республики Армения имеет возможность свободно сделать выбор. Выбор гражданина для нас - закон.
Поздравляю все политические силы и кандидатов, завоевавших доверие Гражданина и победивших на выборах.
Все обеспокоенности по поводу незаконного влияния на волю избирателей должны быть детально расследованы, с главной целью - исключить их повторение в будущем», - написал Пашинян.
По предварительным результатам голосования на выборах в Совет старейшин Гюмри, лидирует партия «Гражданский договор», однако она не набрала достаточного количества голосов для единоличного избрания главы общины.
В случае объединения 4 оппозиционных сил, преодолевших избирательный барьер, они смогут сами выбрать главу общины. Оппозиционный альянс «Мать Армения» и партия «Моя могущественная община» уже выразили готовность поддержать Вардана Гукасяна - кандидата от набравшей большее количество голосов оппозиционной силы - Коммунистической партии Армении.
Другая оппозиционная сила, преодолевшая временный барьер, - альянс «Наш город - пока не прокомментировала ситуацию.
По предварительным итогам выборов, прошедших в Паракаре, партия «Гражданский договор» проиграла альянсу «Единство». Блок «Единство» набрал более 50% голосов и сможет избрать главу общины Паракара.