STARLINK-ը պաշտոնապես Հայաստանում է. ԲՏԱ նախարար Հայրապետյան
STARLINK-ի ծառայությունները Հայաստանում արդեն հասանելի են՝ ապահովելով արագ, հուսալի արբանյակային ինտերնետ՝ քաղաքներից մինչև ամենահեռավոր գյուղերն ու դժվարամատչելի շրջանները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Այս կարևոր քայլը հնարավոր դարձավ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, STARLINK ընկերության և պետական գործընկերների համատեղ ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։
Ինչո՞ւ է սա կարևոր՝
• Թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ, որակյալ կապի ապահովմամբ։
• Հասանելիություն համաշխարհային առաջատար ծառայություններին։
• Կապի նոր հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ գտնվելու վայրից»,- նշել է նախարը և ներկայացրել Հայաստանում STARLINK-ի ծառայությունների սակագները։

STARLINK officially launches in Armenia - Minister
STARLINK services are now available in Armenia, marking a major step in expanding reliable, high-speed internet access across the country, including rural and hard-to-reach areas, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan announced on Facebook.
“This milestone was achieved through close collaboration between 𝗦𝗧𝗔𝗥𝗟𝗜𝗡𝗞, the Ministry of High-Tech Industry of Armenia, and key national authorities—without intermediaries,” he wrote.
“It reflects a transparent and efficient partnership built on a shared commitment to innovation and to enable this cutting-edge satellite connectivity solution for all.
𝗦𝗧𝗔𝗥𝗟𝗜𝗡𝗞’s launch marks a transformative moment for Armenia’s digital infrastructure and our continued mission to bridge the digital divide by enabling best global services,” he added.