ԱԳ նախարարը կարևոր է համարում Իրանի հետևողական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը
Հայաստանի համար շատ կարևոր է Իրանի հետևողական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հարցում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիայի Ռիո Բրանկոյի դիվանագիտական ​​ինստիտուտում։
Անդրադառնալով Հայաստանի ավելի լայն տարածաշրջանային հարաբերություններին՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Երևանի խորը և շարունակաբար զարգացող գործընկերությունը Վրաստանի և Իրանի հետ։
«2024 թվականին մենք պաշտոնապես բարձրացրեցինք մեր գործընկերությունը Վրաստանի հետ ռազմավարական մակարդակի՝ արտացոլելով մեր կապերի՝ մինչ այդ էլ ձևավորված ամուր բնույթը։ Իրանի հետ մեր համագործակցությունը շարունակում է դինամիկ զարգանալ։ Հիմնական ենթակառուցվածքային նախագծերն ընդգծում են մեր հաստատակամ հավատարմությունը՝ բարելավելու տարածաշրջանային փոխկապվածությունը։ Մեզ համար շատ կարևոր է Իրանի հետևողական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անձեռնմխելիությանը»,- նշել է նախարարը։

In his speech at the Rio Branco Institute in Brazil, Armenia's Foreign Minister emphasized Iran's consistent support for Armenia's territorial integrity and the inviolability of its borders.
Turning to Armenia’s broader regional relations, Mirzoyan highlighted the deep and continuously evolving partnerships with Georgia and Iran.
“In 2024, we formally elevated our partnership with Georgia to a strategic level, reflecting the already robust nature of our ties. With Iran, our cooperation continues to flourish dynamically. Key infrastructure projects underscore our firm commitment to enhancing regional connectivity. Iran's consistent support for Armenia's territorial integrity and border inviolability is very important for us,’’ the Foreign Minister said.