Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ է ներկայացրել Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ ունեցած հանդիպման վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ է ներկայացրել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ ունեցած հանդիպումից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում՝ միաժամանակ շնորհակալություն հայտնելով իր հնդիկ գործընկերոջը Հնդկաստանում հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի համար։
«Շնորհակալություն նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարին Դելիում ինձ և իմ պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար:
Մենք բեղմնավոր քննարկում ունեցանք մեր երկկողմ օրակարգի առանցքային թեմաների շուրջ՝ անդրադառնալով մեր ձեռք բերած նշանակալի առաջընթացին և նախանշելով Հայաստան-Հնդկաստան գործընկերության հետագա խորացման ուղիները»,-նշել է Միրզոյանը՝ գոհունակություն հայտնելով գործընկերոջ հետ քննարկման վերաբերյալ նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների շուրջ։
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո գրառում է կատարել նաև Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը՝ ողջունելով հայկական պատվիրակությանը Դելիում։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը մանրամասնել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են առևտրի, ներդրումների, կրթության, կապի և մշակույթի զարգացման վերաբերյալ հարցեր:
«Մտքեր ենք փոխանակել նաև գլոբալ և տարածաշրջանային վերջին զարգացումների հեռանկարների շուրջ»,-նշել է Սուբրամանյամ Ջայշանկարը։
Pleased to welcome FM @AraratMirzoyan of Armenia this evening in Delhi.
— Dr. S. Jaishankar (@DrSJaishankar) March 10, 2025
Productive discussions on advancing trade, investment, education, connectivity, mobility & culture.
Also shared perspectives on the recent global and regional developments.
🇮🇳 🇦🇲 pic.twitter.com/Veiu2gaxwQ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 10-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Հնդկաստան։
Նյու Դելի պաշտոնական այցի մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում (ICWA):
Այնուհետև կայացել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է նախարարների ղեկավարած պատվիրակությունների՝ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանի և Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել են երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնող մի շարք փաստաթղթեր։

Глава МИД Армении представил подробности встречи с министром иностранных дел Индии
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян представил детали встречи с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Как сообщает Арменпресс, об этом в своем микроблоге X написал министр иностранных дел Арарат Мирзоян, одновременно поблагодарив своего индийского коллегу за теплое отношение, проявленное к армянской делегации в Индии.
"Спасибо министру Субраманьяму Джайшанкару за теплый прием и гостеприимство, оказанное мне и моей делегации в Дели.
Мы провели плодотворное обсуждение по ключевым темам нашей двусторонней повестки, коснувшись достигнутого нами значительного прогресса и наметив пути дальнейшего углубления партнерства Армения-Индия", - отметил Мирзоян, выразив удовлетворение обсуждением с партнером также региональных и международных событий.
После встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар также сделал запись, приветствуя армянскую делегацию в Дели.
Министр иностранных дел Индии уточнил, что на встрече обсуждались вопросы, связанные с торговлей, инвестициями, образованием, коммуникацией и культурным развитием.
"Мы также обменялись мыслями о перспективах последних глобальных и региональных событий", — сказал Субраманьям Джайшанкар.
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян отбыл с официальным визитом в Индию 10 марта.
В начале своего официального визита в Нью-Дели Арарат Мирзоян выступил с речью в Индийском совете по международным делам (ICWA).
После этого состоялась частная беседа министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Индии Субраманьяма Джайшанкара, после которой состоялась встреча делегаций во главе с министрами в расширенном составе.
По итогам встречи Арарата Мирзояна и Субраманьяма Джайшанкара был подписан ряд документов по расширению двустороннего сотрудничества.