ՀՀ և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով փաստաթղթեր են ստորագրվել
Նյու Դելիում մարտի 10-ին կայացել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է նախարարների ղեկավարած պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման մեկնարկին իր խոսքում նախարար Միրզոյանը նշել է. «Շնորհակալություն, հարգելի՛ նախարար Ջայշանկար: Հարգելի՛ ընկերներ, հարգելի՛ գործընկերներ, նախևառաջ, թույլ տվեք հայտնել իմ խորին երախտագիտությունը հրավերի և ջերմ ընդունելության համար: Հարգելի՛ նախարար, մշտապես մեծ հաճույք է Ձեզ հետ մտքեր փոխանակելու հնարավորություն ունենալ ոչ միայն մեր երկկողմ օրակարգի, այլև տարածաշրջանային ու գլոբալ գործընթացների վերաբերյալ։
Թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Կրիկետի Միջազգային խորհրդի մրցաշարում Ձեր թիմի վերջին հաղթանակի կապակցությամբ: Կարծում եմ, որ սա կարևոր և բավականին խորհրդանշական իրադարձություն է։
Հարգելի՛ գործընկերներ, վստահ եմ, որ կհամաձայնեք, որ մեր հարաբերությունները, որոնք ավանդաբար ձևավորվել են դարավոր, կարելի է ասել, քաղաքակրթական կապերի հիման վրա, վերջին տարիներին զգալիորեն նոր մակարդակի են բարձրացել։ Եվ դա, առաջին հերթին, Ձեր անձնական ջանքերի և ներդրման շնորհիվ է, պարոն նախարար, ինչը մենք շատ ենք գնահատում։
Ձեր այցը Հայաստան 2021 թվականին, և իմ, ես կասեի, բավականին հաճախակի այցերը Հնդկաստան և մեր փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում վկայում են մեր երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող շատ ակտիվ քաղաքական երկխոսության մասին։ Եվ ես վստահ եմ, որ մենք պետք է պահպանենք մեր երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի այցելությունների այս դինամիկան։ Մենք ցանկանում ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր Հնդկաստանի հետ, որպեսզի մեր երկու ժողովուրդներն էլ օգտվեն այս հարաբերություններից առաջիկա տասնամյակներում և դարերում:
Այլ հարցերի թվում մենք կարևորում ենք նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների դերը, ինչպես նաև Միջկառավարական հանձնաժողովի կանոնավոր նիստերը։ Հարգելի՛ գործընկերներ, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ առանձնազրույցի ընթացքում ես և նախարար Ջայշանկարն արդեն հնարավորություն ենք ունեցել քննարկելու մեր երկկողմ օրակարգի մի շարք կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։
Եվ ես ուրախ եմ շարունակել մեր քննարկումներն ընդլայնված ձևաչափով»։
Արարատ Միրզոյանի և Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել են հետևյալ փաստաթղթերը.
- «ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի և Հնդկաստանի Հանրապետության Սուշմա Սվարաջ արտաքին ծառայության ինստիտուտի միջև» փոխըմբռնման հուշագիր,
- «Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի և Հնդկաստանի Հանրապետության առողջապահության և ընտանեկան բարեկեցության նախարարության դեղերի ստանդարտների վերահսկման կենտրոնական կազմակերպության միջև դեղերի կարգավորման բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր։

On March 10, a private meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and India's External Affairs Minister Subrahmanyam Jaishankar took place in New Delhi, followed by an expanded meeting of the delegations led by the ministers. According to the Armenian Foreign Ministry, in his speech, Foreign Minister Mirzoyan expressed his deep gratitude for the invitation and warm welcome.
“Esteemed Minister, it is always a great pleasure to have the opportunity to exchange views with you, not only on our bilateral agenda but also on regional and global issues. I congratulate you on your team’s recent victory at the International Cricket Council tournament. I believe this is an important and quite symbolic event," Mirzoyan stated.
He emphasized that the centuries-old relations between the two countries have risen to a significantly new level in recent years. “And this is, first and foremost, thanks to your personal efforts and contributions, Mr. Minister, which we greatly appreciate,” the FM added. "Your visit to Armenia in 2021, and my, I would say, quite frequent visits to India, as well as our interaction on international platforms, testify to the very active political dialogue that exists between our two countries. I am confident that we should maintain this dynamic of high-level visits between our two countries. We want to build stronger economic, trade, technological, and cultural ties with India so that both our peoples benefit from this relationship in the decades and centuries to come."
Among other issues, Mirzoyan also highlighted the importance of regular political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries, as well as the regular sessions of the Intergovernmental Commission.
Mirzoyan emphasized that during their private conversation, he and his Indian counterpart had already had the opportunity to discuss a number of important bilateral issues, as well as regional and global concerns. He expressed satisfaction in continuing the discussions in the expanded format.
As a result of the meeting between Ararat Mirzoyan and Subrahmanyam Jaishankar, the following documents have been signed:
• A Memorandum of Understanding "Between the Diplomatic School of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Sushma Swaraj Institute of Foreign Service of the Republic of India."
• A Memorandum of Understanding "On cooperation in the field of drug regulation between the Academician Emil Gabrielyan Scientific Center of Drug and Medical Technology Expertise of the Ministry of Health of the Republic of Armenia and the Central Drug Standards Control Organization of the Ministry of Health and Family Welfare of the Republic of India."