Սիրիայի ղեկավարությունը պատմական համաձայնագիր է ստորագրել քրդերի հետ
Սիրիայի ղեկավարությունը պատմական համաձայնագիր է ստորագրել քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» (ՍԴՈւ) հետ՝ նրանց պետական ​​կառույցներում ինտեգրելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ն։
Համաձայնագիրը ստորագրել են Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» հրամանատար Մազլում Աբդին։
ՍԴՈւ-ն ռազմական կոալիցիա է, որը 2015 թվականին ձևավորվել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի աջակցությամբ: Այն բաղկացած է հիմնականում քրդական կազմավորումներից, սակայն նրա կազմի մեջ մտնում են նաև արաբական ցեղերի ներկայացուցիչներ և ասորիներ։
Սիրիայի ղեկավարությունը երկու կողմերի ստորագրությամբ հայտարարություն է հրապարակել, որում նշվում է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել «Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող բոլոր քաղաքացիական և ռազմական հաստատությունները ինտեգրել սիրիական պետության կառավարման համակարգում, ներառյալ սահմանային անցակետերը, օդանավակայանը և նավթի ու գազի հանքավայրերը»:
Ըստ համաձայնագրի՝ անհրաժեշտ է պահպանել բոլոր սիրիացիների իրավունքները և նրանց մասնակցությունը պետական հաստատություններում՝ անկախ կրոնական կամ էթնիկ պատկանելությունից։
Փաստաթղթում նշվել է. «Քրդական համայնքը ճանաչել սիրիական պետության կարևոր բաղադրիչ և երաշխավորել նրա սահմանադրական և քաղաքացիական իրավունքները: Ապահովել բոլոր տեղահանված սիրիացիների վերադարձն իրենց բնակավայրեր՝ միաժամանակ ապահովելով նրանց անհրաժեշտ պաշտպանությունը: Աջակցել սիրիական պետությանը նրա անվտանգությանն ու միասնությանը սպառնացող վտանգներին դիմակայելու հարցում։ Մերժել պառակտման, ատելության խոսքի և սիրիական հասարակության շերտերի միջև թշնամանք հրահրելու կոչերը»։
Համաձայնագիրը պետք է կյանքի կոչվի մինչև տարեվերջ։
Այս համաձայնությունը մեծ ձեռքբերում է Սիրիայի նոր կառավարության համար, որով Սիրիայի մեծ մասը կլինի նրանց վերահսկողության տակ։
Syria TV-ի հատուկ աղբյուրները պարզել են, որ սիրիական պետության և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» միջև համաձայնության ձեռք բերումը եղել է ԱՄՆ-ի ուղիղ դրդման արդյունքում։
Համա քաղաքի Ալ-Ասի հրապարակում հազարավոր քաղաքացիներ տոնել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառույցներին «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» ինտեգրման մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
Սաուդյան Արաբիան ողջունել է համաձայնագրի ստորագրումը՝ բարձր գնահատելով սիրիական ղեկավարության ձեռնարկած միջոցները Սիրիայում քաղաքացիական խաղաղության պահպանման ուղղությամբ։
Ավելի վաղ սիրիական ծովափնյա շրջաններում բռնություններ են տեղի ունեցել։ Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը հայտնել է, որ մարտի 6-ից ի վեր բռնությունների զոհ է դարձել 973 խաղաղ բնակիչ, չնայած այս թիվը վերջնական չէ։ Բացի այդ, զոհվել է Սիրիայի անվտանգության ուժերի և պաշտպանության նախարարության 231 անդամ և նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի 250 կողմնակից։

Правительство Сирии подписало с курдами историческое соглашение
Правительство Сирии подписало историческое соглашение с курдскими Сирийскими демократическими силами (СДС) об их интеграции в государственные структуры. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал Syria TV.
Соглашение подписали временный президент Сирии Ахмед аш-Шараа и командующий Сирийскими демократическими силами Мазлум Абди.
СДС - военная коалиция, сформированная на северо-востоке Сирии в 2015 году при поддержке международной коалиции во главе с США. Состоит в основном из курдских формирований, но также включает представителей арабских племен и ассирийцев.
Сирийское руководство опубликовало заявление, подписанное обеими сторонами, в котором говорится, что достигнуто соглашение об интеграции, предполагающее “объединение всех гражданских и военных учреждений на северо-востоке Сирии в национальную государственную структуру, включая пограничные переходы, аэропорты, а также нефтяные и газовые месторождения”.
Согласно соглашению, сохраняются права всех сирийцев и их участие в государственных институтах, независимо от религиозной или этнической принадлежности.
Документ подтверждает: “Признание курдской общины неотъемлемой частью Сирии, ей гарантируется обеспечение всех конституционных прав и гражданство. Гарантии возвращения перемещенных сирийцев в свои города и деревни и обеспечение их защиты сирийским государством.  Совместные усилия по противодействию вооруженным группировкам и иностранному вмешательству, ставящих под угрозу безопасность и единство страны. Отказ от призывов к разделу страны, разжигания ненависти и попыток посеять вражду между различными компонентами сирийского общества”.
Соглашение должно вступить в силу до конца года.
Это соглашение является крупным достижением нового сирийского правительства, которое возьмет под свой контроль большую часть территории Сирии.
Специальные источники Syria TV сообщили, что соглашение между сирийским государством и Сирийскими демократическими силами было достигнуто в результате прямого вмешательства США.
Тысячи граждан отметили подписание соглашения об интеграции Сирийских демократических сил в структуры Сирийской Арабской Республики на площади Аль-Аси в городе Хама.
Саудовская Аравия приветствовала подписание соглашения, высоко оценив меры, принимаемые сирийским руководством для поддержания гражданского мира в Сирии.
Ранее обострилась ситуация в прибрежных районах Сирии. Сирийская обсерватория по правам человека сообщила, что с 6 марта в результате насилия погибло 973 мирных жителя, хотя эта цифра не окончательная. Кроме того, погибли 231 сотрудник сирийских сил безопасности и Министерства обороны, а также 250 сторонников бывшего президента Башара Асада.