ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհուրդը վերանայում է Ուկրաինայի ֆինանսավորումը
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհուրդը ներկայում վերանայում է Ուկրաինայի ֆինանսավորումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին մարտի 5-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Քերոլայն Լևիթը։
«Ազգային անվտանգության խորհրդում ինձ հայտնեցին, որ այժմ Ուկրաինայի ֆինանսավորման վերանայում է ընթանում: Ինչ վերաբերում է հետախուզության հետ կապված հարցերին, ապա դիմեք Ազգային անվտանգության խորհրդին կամ Կենտրոնական հետախուզական վարչությանը», - ասել է նա՝ ի պատասխան լրագրողի այն հարցին՝ արդյոք Ուկրաինայի հետ հետախուզական տվյալների փոխանակման դադարեցումը ժամանակավոր է, թե մշտական։
Ավելի վաղ բրիտանական Sky News հեռուստաալիքը, հղում անելով ուկրաինական աղբյուրի, հաղորդել էր, որ Վաշինգտոնն ամբողջությամբ դադարեցրել է հետախուզական տվյալների փոխանակումը Կիևի հետ։
Իր հերթին ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կասեցրել է Ուկրաինային հետախուզական տվյալների փոխանցումը և զենքի մատակարարումները։
Fox News-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռեթքլիֆն այդ իրավիճակը որակել էր որպես «ռազմական հարցերին և հետախուզությանն առնչվող դադար»։
Sky News-ի իրազեկ աղբյուրները նշել էին, որ հետախուզական տվյալների փոխանցման սահմանափակումը կրել է ընտրովի բնույթ՝ չի տրամադրվում այն տեղեկատվությունը, որը կարող է օգտագործվել Ռուսաստանի տարածքում թիրախների վրա հարձակվելու նպատակով:

Совет национальной безопасности США пересматривает финансирование Украины
Совет национальной безопасности США рассматривает вопрос финансирования Украины. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге 5 марта сообщила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт.
“В Совете национальной безопасности мне сообщили, что сейчас идет пересмотр финансирования Украины. В том же, что касается, вопросов, связанных с разведкой, обращайтесь в Совет национальной безопасности или в ЦРУ”, ответила она на вопрос журналиста, приостановление обмена разведданными с Украиной будет временным или постоянным.
Ранее британский телеканал Sky News со ссылкой на украинский источник сообщил, что Вашингтон полностью прекратил обмен разведданными с Киевом.
Директор ЦРУ Джон Рэтклифф также заявил, что США приостановили передачу разведданных и поставок оружия Украине.
В интервью репортеру Fox News Рэтклифф назвал ситуацию “паузой в том, что касается военных вопросов и разведки”.
Осведомленные источники Sky News отметили, что ограничение на передачу разведывательных данных носит избирательный характер: не предоставляется информация, которая может быть использована для ударов по целям на территории России.