ԱՄՆ-ի հակաիրանական պատժամիջոցներին ԵՄ-ի աջակցությունը խախտում է միջազգային իրավունքը. Բաղայի
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային քննադատել է Եվրամիության դիրքորոշումը Թեհրանի դեմ ամերիկյան նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ՝ ասելով, որ Վաշինգտոնի տնտեսական ճնշմանը ԵՄ աջակցությունը խախտում է միջազգային իրավունքը, հակասում ԵՄ կանոնակարգերին և Եվրոպայի արժեքներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X հարթակում։
«ԵՄ-ն, կարծես, իր ինքնիշխանությունը, իր օրենքներն ու կանոնակարգերը, իր արժեքներն ու էթիկան զիջում է ամերիկյան հարկադրանքին։ Իր սեփական օրենսդրության համաձայն՝ Եվրամիությունը չի ճանաչում երրորդ երկրների կողմից ընդունված օրենքների արտատարածքային կիրառումը և նման հետևանքները համարում է միջազգային իրավունքին հակասող», - նշված է գրառման մեջ։
Բաղայիի խոսքով՝ այժմ ԵՄ-ն դարձել է «Վաշինգտոնի անօրինական վարքագծի մասնակից»:
«Միության կողմից Ամերիկայի անօրինական տնտեսական պատերազմին աջակցությունը նաև միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: ԵՄ յուրաքանչյուր անդամ պետություն պետք է պատասխանատվություն կրի այս անօրինական գործողությանն իր ներդրման հետևանքների համար: Եվրամիությունը չի կարող հավանություն տալ Վաշինգտոնի կողմից Իրանի դեմ տնտեսական ահաբեկչությանը՝ միաժամանակ պնդելով, որ ձգտում է լարվածության թուլացման և տարածաշրջանային կայունության: Երկու դիրքորոշումները հակասում են միմյանց: Այս անպատասխանատու դիրքորոշումը վկայում է ԵՄ-ի բարոյական անկման և քաղաքական անգործունակության մասին», - եզրափակել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը:
Օգոստոսի 31-ին Եվրահանձնաժողովը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն կշարունակի աշխատել Միացյալ Նահանգների և Մեծ յոթնյակի այլ երկրների ու միջազգային գործընկերների հետ՝ Իրանի նկատմամբ ճնշումը պահպանելու համար։ Ըստ հայտարարության՝ ԵՄ-ն պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ձեռնարկել լրացուցիչ միջոցներ՝ իր անվտանգությունն ու շահերը, ներառյալ Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ազատությունը պաշտպանելու համար:

Поддержка ЕС антииранских санкций США нарушает международное право - Багаи
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи раскритиковал позицию Евросоюза в отношении новых американских санкций против Тегерана, заявив, что поддержка ЕС экономического давления Вашингтона нарушает международное право, противоречит правилам ЕС и европейским ценностям. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал на платформе X.
"ЕС, похоже, сдает свой суверенитет, свои законы и правила, свои ценности и этику американскому принуждению. Согласно своему собственному законодательству, Евросоюз не признает экстерриториального применения законов, принятых третьими странами, и считает такие последствия противоречащими международному праву", - говорится в сообщении.
По словам Багаи, теперь ЕС стал "участником противоправного поведения Вашингтона".
"Поддержка Евросоюзом незаконной экономической войны Америки также является грубым нарушением международного права. Каждое государство-член ЕС должно нести ответственность за последствия своего вклада в этот незаконный акт. Евросоюз не может мириться с экономическим терроризмом Вашингтона против Ирана, одновременно заявляя о стремлении к деэскалации и региональной стабильности. Эти две позиции противоречат друг другу. Эта безответственная позиция указывает на моральное падение и политическую некомпетентность ЕС", - заключил представитель МИД Ирана.
31 августа Европейская комиссия объявила, что ЕС продолжит работать с Соединенными Штатами и другими странами G7 и международными партнерами для поддержания давления на Иран. Согласно заявлению, ЕС готов в случае необходимости принять дополнительные меры для защиты своей безопасности и интересов, включая свободу судоходства через Ормузский пролив.