Արաղչին ՇՀԿ գագաթնաժողովի իր հանդիպումներում շեշտել է ԱՄՆ-ի կողմից Իսլամաբադի հուշագրին վերադառնալու անհրաժեշտությունը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, անդրադառնալով Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի առաջին օրվա իր հանդիպումներին և քննարկումներին, նշել է, որ բոլոր հանդիպումներում ընդգծվել է իրանցի ժողովրդի՝ իր իրավունքները պաշտպանելու վճռականությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
Նախարարը հավելել է, որ հանդիպումների ընթացքում նաև քննարկվել են ԱՄՆ-ի հարձակումները և դրա հետևանքները, և որ ԱՄՆ-ն պետք է վերադառնա իր պարտավորություններին և Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրին։
«Քննարկվել է նաև ԱՄՆ-ի ագրեսիայի և դրա հետևանքների հարցը։ Մենք ընդգծել ենք, որ իրանցի ժողովուրդը կշարունակի պաշտպանել իր իրավունքները, և այս կետը շեշտվել է բոլոր հանդիպումներում», - նշել է նախարարը։
«Բոլոր հանդիպումներն ու զրույցները լուրջ էին և լիովին օբյեկտիվ, հեռու ձևականություններից։ Քննարկվեցին տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության թեմաներ և ոլորտներ», - հավելել է նա։
Արաղչիի խոսքով՝ հանդիպումների ժամանակ շեշտվել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է կատարի իր պարտավորությունները և հետևի փոխըմբռնման հուշագրի կետերին. միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի դուրս գալ այս իրավիճակից, քանի որ բոլոր երկրները ձգտում են պատերազմն ավարտել հնարավորինս արագ։
«Մենք հստակեցրել ենք, որ լուծումը լիովին պարզ և կոնկրետ է. Միացյալ Նահանգները պետք է կատարի իր պարտավորությունները և իր նախագահի կողմից ստորագրված համաձայնագիրը», - նշել է նախարարը:
Աբբաս Արաղչին Բիշքեկում ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում բանակցություններ է վարել Չինաստանի, Ադրբեջանի, Պակիստանի իր գործընկերների հետ, ինչպես նաև խմբային զրույց է անցկացրել Ռուսաստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ղազախստանի ԱԳ նախարարների հետ։

Арагчи на встречах в рамках саммита ШОС подчеркивал необходимость возвращения США к Исламабадскому меморандуму
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, комментируя свои встречи и дискуссии в первый день саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), отметил, что на всех встречах подчеркивалась решимость иранского народа защищать свои права. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет агентство ИРНА.
Министр добавил, что на встречах также обсуждались атаки США и их последствия, и что США должны вернуться к своим обязательствам и Исламабадскому меморандуму о взаимопонимании.
«Вопрос агрессии США и ее последствий также обсуждался. Мы подчеркнули, что иранский народ будет продолжать защищать свои права, и этот момент подчеркивался на всех встречах», — отметил министр.
«Все встречи и беседы были серьезными и полностью объективными, далекими от формальностей. Обсуждались темы и области сотрудничества в экономической и других сферах», — добавил он.
По словам Арагчи, на встречах подчеркивалось, что Соединенные Штаты должны выполнять свои обязательства и придерживаться пунктов меморандума о взаимопонимании. Только тогда станет возможным выйти из этой ситуации, поскольку все страны стремятся как можно быстрее положить конец войне.
«Мы ясно дали понять, что решение совершенно очевидно и конкретно. Соединенные Штаты должны выполнить свои обязательства и соглашение, подписанное их президентом», — отметил министр.
На полях саммита ШОС в Бишкеке Аббас Арагчи провел переговоры со своими коллегами из Китая, Азербайджана, Пакистана, а также групповую беседу с министрами иностранных дел России, Пакистана, Таджикистана, Узбекистана и Казахстана.