Զելենսկին մտադիր է նորից առաջադրվել նախագահի պաշտոնում
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ պատրաստ կլինի հրաժարվել պաշտոնից, եթե իր երկրին թույլ տան միանալ ՆԱՏՕ-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News-ը։
Լոնդոնում աշխարհի մի շարք ղեկավարների հետ տեղի ունեցած բանակցություններից հետո Sky News-ի լրագրողը Զելենսկիին հարց է ուղղել՝ արդյոք նա կարող է հրաժարական տալ, եթե Ուկրաինան դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ։
«Ես ենթակա եմ փոխանակման ՆԱՏՕ-ի հետ։ Ես ասել եմ, որ կփոխանակեմ (իմ պաշտոնը) ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հետ, այդ դեպքում դա կնշանակի, որ ես կատարել եմ իմ առաքելությունը։ ՆԱՏՕ-ն նշանակում է, որ ես կատարել եմ իմ առաքելությունը», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Զելենսկին ակնարկել է, որ կմասնակցի նախագահական ընտրություններին։
«Ինձ փոխելը հեշտ չի լինի, որովհետև բավարար չէ միայն ընտրություններ անցկացնել։ Պետք է թույլ չտալ, որ ես մասնակցեմ դրանց, իսկ դա մի քիչ ավելի դժվար կլինի», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ Օվալաձև աշխատասենյակում տեղի ունեցած բանավեճից հետո ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը և սենատոր Լինդսի Գրեհեմը կոչ էին արել, որ Վոլոդիմիր Զելենսկին հրաժարական տա։
«Ուկրաինայի նախագահը պետք է ընտրվի ոչ թե Լինդսի Գրեհեմի տանը, այլ Ուկրաինայում», - արձագանքելով այդ կոչերին՝ ասել է Զելենսկին՝ առաջարկելով սենատորին Ուկրաինայի քաղաքացիություն տալ, որպեսզի այդ հարցերում «նրա ձայնը կշիռ ունենա»։

Зеленский намерен вновь баллотироваться на пост президента
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что готов уйти в отставку, если его стране позволят вступить в НАТО. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News.
После переговоров с рядом мировых лидеров в Лондоне репортер Sky News спросил Зеленского, может ли он уйти в отставку, если Украина станет членом НАТО.
“Меня можно обменять на НАТО. Я сказал, что обменяюсь на членство в НАТО, значит, я свою миссию выполнил”, - сказал он.
В то же время Зеленский намекнул, что будет баллотироваться на президентских выборах.
“Недостаточно просто провести выборы. Надо бы не допустить меня к участию. И это будет немного сложнее. Потому что надо еще договариваться со мной”, - заявил президент Украины.
После спора в Овальном кабинете с президентом США Дональдом Трампом и вице-президентом Дж. Д. Вэнсом спикер Палаты представителей США Майк Джонсон и сенатор Линдси Грэм призвали Владимира Зеленского уйти в отставку.
“Президента Украины придется выбирать не в доме Линдси Грэма, а в Украине”, - заявил Зеленский в ответ на эти призывы, предложив предоставить сенатору украинское гражданство, чтобы его голос имел бы значение в этих вопросах.