Պուտինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ վարչակազմի հետ առաջին շփումները «հույս են ներշնչում»
ԱՄՆ վարչակազմի հետ առաջին շփումները հույս են ներշնչում, սակայն այդ շփումները ոչ բոլորին են գոհացնում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 27-ին Մոսկվայում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) կոլեգիայի նիստում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ առաջին շփումները մեզ որոշակի հույս են ներշնչում։ Փոխադարձ միտվածություն կա՝ աշխատելու միջպետական ​​հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի Դաշնության ներկայիս գործընկերները ցուցաբերում են պրագմատիզմ և ցանկանում են հրաժարվել հին կաղապարներից ու կարծրատիպերից, որոնք հանգեցրել են միջազգային հարաբերությունների ճգնաժամի:
«Ոչ բոլորին է գոհացնում ռուս-ամերիկյան շփումների վերականգնումը։ Արևմտյան որոշ վերնախավեր դեռևս վճռական են աշխարհում անկայունությունը պահպանելու հարցում, և այդ ուժերը կփորձեն խաթարել սկսված երկխոսությունը», - ասել է Պուտինը:
Նա մատնանշել է դիվանագիտության և հատուկ ծառայությունների բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու անհրաժեշտությունը նման փորձերը խափանելու համար։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի դեսպանատների աշխատանքի վերականգնման շուրջ բանակցությունները սկսվել են փետրվարի 27-ին ավելի վաղ: Դրանք արդեն շարունակվում են վեց ժամից ավելի։

Путин заявил, что первые контакты с новой администрацией США внушают надежду
Первые контакты с администрацией США вселяют надежду. Как передает Арменпресс со ссылкой на «Известия», об этом 27 февраля заявил президент России Владимир Путин на заседании коллегии Федеральной службы безопасности (ФСБ) РФ в Москве.
«Первые контакты с новой американской администрацией вселяют определенные надежды. Есть встречный настрой работать на восстановление межгосударственных отношений», — сказал президент.
По его словам, сегодняшние партнеры РФ в Соединенных Штатах демонстрируют прагматизм, желание отказаться от старых клише и стереотипов, которые привели к кризису международных отношений.
«Не всех устраивает возобновление российско-американских контактов. Часть западных элит по-прежнему настроена на сохранение нестабильности в мире, и эти силы будут пытаться сорвать или скомпрометировать начавшийся диалог», — отметил Путин.
Он указал на необходимость использования всех возможностей дипломатии и специальных служб для срыва подобных попыток.
«Главное, как и прежде, нам важно твердо защищать свои национальные интересы, суверенитет, жизнь и свободу наших граждан от любых угроз», — подчеркнул президент.