Թրամփը հայտարարել է, որ կցանկանար միներալներ գնել Ռուսաստանից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կցանկանար հնարավորություն ունենալ միներալներ գնելու Ռուսաստանից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա հայտնել է Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։
«Ես կցանկանայի միներալներ գնել նաև Ռուսաստանից, եթե հնարավոր լինի…. Նրանք շատ լավ հազվագյուտ հողային մետաղներ ունեն», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ նման համաձայնագիրը շահավետ կլիներ նաև Մոսկվայի համար։
ԱՄՆ ղեկավարը նաև ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների վերացման հնարավորությունը կքննարկվի  ապագայում, սակայն այսօրվա դրությամբ այդ հարցում պայմանավորվածություններ առայժմ չկան։
Օրերս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ԱՄՆ-ին առաջարկել համագործակցություն հազվագյուտ հողային մետաղների հարցում, այդ թվում՝ Ուկրաինայի դեմ ռազմական գործողությունների ընթացքում իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում։ Ռուսաստանի ղեկավարի խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ է ամերիկյան վարչական կառույցներին և ընկերություններին առաջարկել համատեղ աշխատանք հազվագյուտ հողային մետաղների բնագավառում, եթե նրանք նման հետաքրքրություն ցուցաբերեն։
Պուտինը նաև նշել էր, որ օգտակար հանածոների շուրջ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի համաձայնությունը ոչ մի կերպ չի վերաբերում Ռուսաստանին։ Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, ՌԴ-ն ունի ավելի մեծ հազվագյուտ հողային պաշարներ, քան Ուկրաինան։
Թրամփը ցանկանում է Ուկրաինայի հետ համաձայնագիր կնքել հազվագյուտ հողային մետաղների համատեղ մշակման շուրջ՝ որպես փոխհատուցում Կիևին տրամադրած օգնության դիմաց։

Трамп заявил, что хотел бы покупать у России минералы
Президент США Дональд Трамп сказал, что при возможности хотел бы покупать полезные ископаемые у России. Как передает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами в Белом доме.
“Я бы хотел покупать минералы на российской земле тоже. У них очень хорошие редкоземельные металлы”, - сказал Трамп, добавив, что такое соглашение было бы выгодно и Москве.
Лидер США также сообщил, что возможность снятия санкций с РФ будет обсуждаться в будущем, однако на сегодняшний день никаких договоренностей по этому вопросу нет.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что Россия готова предложить США сотрудничество в области редкоземельных металлов, в том числе на территориях, которые перешли под ее контроль в ходе военных действий против Украины. По словам российского лидера, Москва готова предложить американским административным структурам и компаниям совместную работу в сфере редкоземельных металлов, если они проявят такой интерес.
Путин также отметил, что соглашение между США и Украиной о полезных ископаемых никоим образом не распространяется на Россию. По его словам, запасы редкоземельных металлов в России больше, чем в Украине.
Трамп намерен подписать с Украиной соглашение о совместной разработке редкоземельных металлов в качестве компенсации за оказанную Киеву помощь.