Վահան Կոստանյանը «New Routes, New Markets» համաժողովի ընթացքում ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հունվարի 19-20-ը Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Գերմանիայի Տնտեսության Արևելյան համաժողովի և Համբուրգի Առևտրի Պալատի կողմից համատեղ կազմակերպված «New Routes, New Markets. Global Gateway and potential markets along the Middle Corridor» համաժողովի շրջանակներում կայացած նախարարական պանելի քննարկմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ելույթի ընթացքում նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ որպես տնտեսական փոխկապակցվածության ապահովման և Հարավային Կովկասում խաղաղության կարևոր երաշխիք: Ընդգծվել է, որ նախագիծը նպատակ ունի կապ ստեղծել Արևելքի ու Արևմուտքի, Հյուսիսի ու Հարավի միջև՝ տնտեսական ու մշակութային կապերի ամրապնդման և մարդկանց միջև շփումների միջոցով խթանելու քաղաքական երկխոսութունը և հասնելու տարածաշրջանում համապարփակ ու կայուն խաղաղության՝ հօգուտ բոլոր ժողովուրդների:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հաղորդակցության, ինչպես նաև առևտրի զարգացման Հայաստանի տեսլականը, ինչը նոր հեռանկարներ կստեղծի տարածաշրջանում և անդին:

Замминистра ИД Армении на конференции “New Routes, New Markets” представил проект правительства “Перекресток мира”
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян 19-20 января участвовал в конференции “New Routes, New Markets”, организованной Восточным экономическим форумом Германии и Торговой палатой Гамбурга. Он выступил с докладом на министерской панельной дискуссии “Global Gateway and potential markets along the Middle Corrido”r.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение МИД, заместитель министра подробно представил проект “Перекресток мира”, разработанный правительством как важный гарант обеспечения экономической взаимосвязи и мира на Южном Кавказе. Он подчеркнул, что проект направлен на создание связи между Востоком и Западом, Севером и Югом, укрепление экономических и культурных связей и содействие политическому диалогу посредством контактов между людьми и достижение всеобъемлющего и устойчивого мира в регионе во благо всех народов.
Ваан Костанян представил видение Армении относительно развития региональных и глобальных коммуникаций, а также торговли, что создаст новые перспективы в регионе и за его пределами.