Մյունխեն մեկնող Ռուբիոյի ինքնաթիռը վերադարձել է Վաշինգտոն
Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մեկնող ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի ինքնաթիռը ստիպված է եղել վերադառնալ Վաշինգտոն մեխանիկական խնդիրների պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսին։
«Պետքարտուղարը մտադիր է շարունակել իր ուղևորությունը Գերմանիա և Մերձավոր Արևելք այլ ինքնաթիռով», - հայտարարել է Բրյուսը։
Առայժմ հայտնի չէ՝ արդյոք Մարկո Ռուբիոն կհասցնի ներկա գտնվել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հանդիպմանը, որը պետք է տեղի ունենա փետրվարի 14-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում։
Մեխանիկական խնդիրն, ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաներից մեկի, կապված է եղել օդաչուների խցիկի դիմապակու ճեղքի հետ։ Ինքնաթիռը հետ է վերադարձել թռիչքից 90 րոպե անց և բարեհաջող վայրէջք է կատարել Էնդրյուս ավիաբազայում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում հանդիպում կունենան ռուսաստանցի պաշտոնյաների հետ, և որ այդ հանդիպմանը հրավիրված է նաև ուկրաինական կողմը։ Կիևը, սակայն, հրաժարվել է մասնակցել հանդիպմանը։

A U.S. Air Force plane carrying Secretary of State Marco Rubio to Munich was forced to return to Washington on Thursday after experiencing a mechanical problem, Reuters reported citing State Department spokesperson Tammy Bruce.
"The Secretary intends to continue his travel to Germany and the Middle East on a separate aircraft," Bruce said in a statement.
It was not immediately clear whether Rubio would be able to make it to a meeting with Vice President JD Vance and Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, planned for Friday morning on the sidelines of the annual Munich Security Conference, according to Reuters.
The mechanical issue in the C-32 plane, a converted Boeing 757, related to a crack in the cockpit windshield, a U.S. official said, forcing the plane to turn around about 90 minutes after taking off.