Մյունխեն մեկնող Ռուբիոյի ինքնաթիռը վերադարձել է Վաշինգտոն
Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մեկնող ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի ինքնաթիռը ստիպված է եղել վերադառնալ Վաշինգտոն մեխանիկական խնդիրների պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսին։
«Պետքարտուղարը մտադիր է շարունակել իր ուղևորությունը Գերմանիա և Մերձավոր Արևելք այլ ինքնաթիռով», - հայտարարել է Բրյուսը։
Առայժմ հայտնի չէ՝ արդյոք Մարկո Ռուբիոն կհասցնի ներկա գտնվել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հանդիպմանը, որը պետք է տեղի ունենա փետրվարի 14-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում։
Մեխանիկական խնդիրն, ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաներից մեկի, կապված է եղել օդաչուների խցիկի դիմապակու ճեղքի հետ։ Ինքնաթիռը հետ է վերադարձել թռիչքից 90 րոպե անց և բարեհաջող վայրէջք է կատարել Էնդրյուս ավիաբազայում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում հանդիպում կունենան ռուսաստանցի պաշտոնյաների հետ, և որ այդ հանդիպմանը հրավիրված է նաև ուկրաինական կողմը։ Կիևը, սակայն, հրաժարվել է մասնակցել հանդիպմանը։

Самолет, на борту которого был Марко Рубио, направлявшийся в Мюнхен, вернулся в Вашингтон
Самолет, на борту которого был госсекретарь США Марко Рубио, направлявшийся на Мюнхенскую конференцию по безопасности, из-за технических неполадок вынужден был вернуться в Вашингтон. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters со ссылкой на представителя Госдепартамента Тэмми Брюс.
“Госсекретарь намерен продолжить свое путешествие в Германию и на Ближний Восток на другом самолете”, - сообщила Брюс.
Пока неизвестно, сможет ли Марко Рубио присутствовать на встрече вице-президента США Дж. Д. Вэнса и президента Украины Владимира Зеленского, которая должна состояться 14 февраля на полях Мюнхенской конференции по безопасности.
По словам Тэмми Брюс, проблема была связана с трещиной на лобовом стекле кабины. Самолет вернулся через 90 минут после взлета и благополучно приземлился на авиабазе Эндрюс.
Президент США Дональд Трамп ранее сообщил, что на полях Мюнхенской конференции по безопасности состоится встреча официальных лиц США и России, на которую приглашена и Украина. Однако Киев опроверг возможность участия в переговорах с Россией.