Չեխական ավանդույթների լուսանկարների ցուցահանդեսը Գյումրիում ընդունել է ավելի քան 700 այցելու
Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանում ավարտվել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության կողմից կազմակերպված չեխական ավանդույթների լուսանկարների երկամսյա ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսն ընդունել է ավելի քան 700 այցելու։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրությունը ներառել է չեխ հայտնի լուսանկարիչ Ալժբետա Յունգրովայի «Չեխական ավանդույթները» խորագրով աշխատանքները։ Ցուցահանդեսը ներկայացրել է չեխական ավանդույթները, տոները և ծեսերը, ինչպես նաև հնարավորություն ընձեռել գյումրեցիներին և Գյումրի այցելած հյուրերին ավելի մոտիկից ծանոթանալ չեխական մշակույթին։
Թանգարանի տնօրեն Անի Նազարյանը «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նշեց, որ սա թանգարանի առաջին համագործակցությունն էր Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության հետ, և արտահայտեց վստահություն, որ այն կշարունակվի։ «Սա թանգարանի առաջին համագործակցությունն էր Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության հետ, և վստահ եմ, որ այն կշարունակվի։ Առաջիկայում մենք նախատեսում ենք նոր համագործակցություններ, ցուցադրություններ և միջոցառումներ՝ հայ-չեխական հարաբերությունները ավելի խորացնելու համար»,– նշել է Անի Նազարյանը։
Թանգարանի տնօրենը կարևորել է նաև միջթանգարանային և արտաթանգարանային համագործակցությունը՝ բուհերի, դեսպանատների և այլ կառույցների հետ, ինչը կդարձնի թանգարանային գործունեությունը ավելի ակտիվ և բազմազան։

Фотовыставка «Чешские традиции» в Гюмри привлекла более 700 посетителей
В музее народной архитектуры и городского быта Гюмри завершилась двухмесячная выставка фотографий, рассказывающая о чешских традициях, организованная посольством Чехии в Армении. Выставку посетило более 700 человек.
Как передает Арменпресс, выставка включает в себя работы известного чешского фотографа Эльжбеты Юнгровой «Чешские традиции». На выставке были представлены чешские традиционные праздники и ритуалы, и жители Гюмри и гости имели возможность ближе познакомиться с чешской культурой.
Директор музея Ани Назарян рассказала, что это было первое сотрудничество музея с чешским посольством в Армении, и выразила уверенность, что это станет традицией.
«Это первое сотрудничество музея с чешским посольством в Армении, и я уверена, что оно продолжится. Мы планируем создать в ближайшем будущем новые грани сотрудничества, выставки и мероприятия, чтобы еще больше углубить армяно-чешские отношения», - сказала Ани Назарян.
Директор музея также подчеркнула важность межгосударственного и внешнего сотрудничества с университетами, посольствами и другими структурами, что сделает музейную деятельность более активной и разнообразной.