Հունաստանի խորհրդարանը երրորդ անգամ չի կարողացել երկրի նախագահ ընտրել
Հունաստանի խորհրդարանականները չեն կարողացել պետության նախագահ ընտրել լիագումար նիստում կայացած քվեարկության երրորդ փուլում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, որը հետևել է հեռարձակման ընթացքին։
Հունվարի 25-ին և 31-ին կայացած քվեարկության առաջին և երկրորդ փուլերը նույնպես արդյունք չեն տվել: Այդ փուլերում հաղթելու համար պետության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուն պետք է 300 անդամից բաղկացած միապալատ խորհրդարանում ստանար 200 ձայն։ Նախագահի պաշտոնի չորս թեկնածուներից ոչ մեկին դա չի հաջողվել:
Հունաստանի գործող նախագահ Կատերինա Սակելարոպուլուի պաշտոնավարման հնգամյա ժամկետը լրանում է մարտի 13-ին։ Մինչ այդ պետք է ընտրվի Հունաստանի նոր նախագահ։ Պետության ղեկավարին ընտրում են խորհրդարանի անդամները՝ բաց քվեարկությամբ։ Հունաստանում նախագահի պաշտոնը մեծ մասամբ արարողակարգային է։
Պետության ղեկավարի պաշտոնի համար առաջադրվել է չորս թեկնածու, սակայն Սահմանադրությամբ նախատեսված քվեարկության հինգ փուլերի ընթացքում հաղթելու իրական շանսեր ունի միայն մեկը՝ խորհրդարանի նախկին նախագահ Կոստաս (Կոնստանտինոս) Տասուլասը, որի թեկնածությունն առաջադրել է վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը։
Առաջին և երկրորդ փուլերում պետության ղեկավարի ընտրության համար պահանջվում է 200 ձայն, երրորդում՝ 180, չորրորդում՝ 151, իսկ հինգերորդում՝ բոլոր ներկա պատգամավորների ձայների պարզ մեծամասնությունը։

Парламент Греции в третий раз не смог избрать президента
Парламентарии Греции на пленарном заседании не смогли избрать президента государства в третьем туре голосования. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство ТАСС, следившее за трансляцией.
Первый и второй тур голосования, состоявшиеся 25 и 31 января, также были безуспешными. В этих турах для победы кандидату на пост главы государства требовалось набрать 200 голосов членов однопалатного парламента страны из 300. Это никому из четырех кандидатов на пост президента не удалось.
Пятилетний срок пребывания нынешнего главы государства Катерины Сакелларопулу на посту истекает 13 марта. До этого должен быть избран новый президент Греции. Главу государства избирают члены парламента путем открытого голосования. Должность президента в Греции по большей части церемониальная.
На пост главы государства выдвинуты четыре кандидата, однако реальные шансы победить в ходе пяти туров голосования, предусмотренных Конституцией, есть только у одного - бывшего председателя парламента Костаса (Константиноса) Тасуласа, кандидатуру которого выдвинул премьер-министр Кириакос Мицотакис.
В первом и втором турах для избрания главы государства требуется 200 голосов, в третьем - 180, в четвертом - 151, а в пятом - простое большинство голосов всех присутствующих депутатов. Президента Греции могут в итоге избрать и простым большинством голосов парламентариев.