Հունաստանի պաշտպանության նախարարը Ֆրանսիայի դեսպանին անհամաձայնություն է հայտնել Թուրքիային հրթիռների հնարավոր վաճառքի առնչությամբ
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը պարզաբանումներ է խնդրել Ֆրանսիայի դեսպան Լորենս Օուերից Թուրքիային Meteor հրթիռների հնարավոր վաճառքի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Դենդիասը հայտնել է X-ում։
Դենդիասը գրել է, որ վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի և արտգործնախարար Յորգոս Գերապերտիտիսի հետ համապատասխան քննարկումից հետո արտգործնախարարությունում հանդիպել է Ֆրանսիայի դեսպան Լորանս Աուերի հետ, որից խնդրել է պաշտոնական բացատրություն Ֆրանսիայի մասնակցությամբ կոնսորցիումներից մեկի կողմից Թուրքիային Meteor հրթիռների վաճառքի մասին տեղեկատվության վերաբերյալ։
Աթենքում Ֆրանսիայի դեսպանից ստացված տեղեկատվությունից հետո Դենդիասը հայտնել է Հունաստանի «վճռական անհամաձայնությունը Թուրքիային Meteor հրթիռների առաջիկա վաճառքին»։
«Ես Ֆրանսիայի դեսպանին հայտնեցի Հունաստանի խիստ անհամաձայնությունը նման հեռանկարի նկատմամբ, որը չի համապատասխանում երկու երկրների միջև հիանալի ռազմավարական հարաբերություններին», - գրել է նախարարը։
Իր հերթին, Միցոտակիսը հունական Alpha հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ տեղեկություն չունի Ֆրանսիայի կողմից Թուրքիային հրթիռների վաճառքի հնարավոր հավանության մասին։
«Մեզ չեն հայտնել՝ արդյոք Ֆրանսիան ընդունել է նման որոշում», - ասել է նա։
Միցոտակիսը, մեկնաբանելով Դենդիասի հանդիպումը Ֆրանսիայի դեսպանի հետ, կարծիք է հայտնել, որ պաշտպանության նախարարության ղեկավարը, հնարավոր է, այն անցկացրել է «որպես նախազգուշական միջոց»։
«Հնարավոր է՝ հետաքրքրություն է հանդես բերվել Թուրքիայի կողմից։ Ինձ այդ որոշման մասին չեն հայտնել: Տեսնենք՝ ինչպիսին կլինի այս թեմայի զարգացումը: Երբեմն կանխարգելումն ավելի լավ է, քան բուժումը», - ընդգծել է վարչապետը։
Ավելի վաղ թուրքական Milliyet թերթը գրել էր, որ Թուրքիան ցանկանում է գնել Meteor՝ «Աթենքի հետ հավասարակշռությունը վերականգնելու համար»։ Հրատարակությունը պնդել էր, որ Հունաստանի սպառազինությունում կան Meteor հրթիռներ՝ 200 կմ հեռահարությամբ, մինչդեռ Թուրքիան ունի 70 կմ հեռահարությամբ հրթիռներ:

Министр обороны Греции выразил послу Франции несогласие с возможной продажей ракет Турции
Министр национальной обороны Греции Никос Дендиас запросил у посла Франции Лоуренс Ауэр разъяснений относительно возможной продажи ракет Meteor Турции. Как передает Арменпресс, об этом Дендиас сообщил в Х.
Дендиас написал, что после соответствующих обсуждений с премьер-министром Кириакосом Мицотакисом и министром иностранных дел Йоргосом Герапетрисом он пригласил посла Франции Лоренс Ауэр в Министерство иностранных дел попросил официальные разъяснения относительно информации о продаже Турции ракет Meteor одним из консорциумов, в котором участвует и Франция.
После получения объяснений от посла Франции Дендиас выразил “решительное несогласие Греции с такой возможностью, которая не соответствует прекрасным стратегическим отношениям между двумя странами”.
“Я выразил послу Франции решительное несогласие Греции с такой возможностью, которая не соответствует прекрасным стратегическим отношениям между двумя странами”, - написал министр обороны.
Премьер-министр Кириакос Мицотакис заявил в интервью греческому телеканалу Alpha, что он не располагает информацией о возможном одобрении Францией продажи ракет Турции.
“Нам не сообщили, приняла ли Франция такое решение”, - сказал он.
Мицотакис, комментируя встречу Дендиаса с послом, выразил мнение, что глава Минобороны мог провести ее “в качестве меры предосторожности”.
“Возможно, был проявлен интерес со стороны Турции. Мне о таком решении не сообщалось. Посмотрим, какое будет развитие этой темы. Иногда профилактика лучше, чем лечение”, - подчеркнул премьер-министр.
Ранее турецкая газета Milliyet писала, что “Турция хочет купить Meteor, чтобы восстановить баланс с Афинами”. Утверждалось, что Греция имеет ракеты Meteor с дальностью полета 200 км, а ракеты Турции имеют дальность полета - 70 км.