Հայաստանը բողոքի հայտագիր է հղել Ռուսաստանին
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը կանչվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, նրան հանձնվել է բողոքի հայտագիր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԳ նախարարությունը:
«2025թ. հունվարի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնության համառուսաստանյան պետական հեռուստատեսության եթերում թողարկված «Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման առնչությամբ, որի ընթացքում հնչեցվել էին արհեստականորեն գեներացված խոսույթներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, հունվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարություն է կանչվել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Հանդիպման ընթացքում դեսպանին է հանձնվել համապատասխան բողոքի հայտագիր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin has been summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
Yerevan has handed over a note of protest to the Ambassador over a television broadcast containing ‘artificially generated narratives’ against the Armenian sovereignty, the foreign ministry said.
“The Ambassador of the Russian Federation Sergey Kopyrkin was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia on January 15 on the occasion of the Weekly News program broadcast on nationwide state television in the Russian Federation on January 12, 2025, which contained artificially generated narratives against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia. During the meeting the relevant note of protest was handed over to the Ambassador,” the foreign ministry said.