Հունաստանի մշակույթի նախարարը Հայաստանում է՝ հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ստիլիանի (Լինա) Մենդոնիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է պատվիրակությանը՝ ի դեմս նախարար Ստիլիանի Մենդոնիի՝ կարևորելով Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում:
«Հայաստանի և Հունաստանի միջև բարեկամական հարաբերություններն ունեն պատմական ակունքներ, և մենք պատրաստակամ ենք խորացնել կապերը հատկապես մշակույթի ոլորտում՝ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ նախարարի այցը կնպաստի Հայաստանի և Հունաստանի միջև փոխհամագործակցության զարգացմանը և նոր նախաձեռնությունների իրագործմանը:
Հունաստանի մշակույթի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ հույս հայտնելով, որ առաջին այցը Հայաստան կլինի առավելագույնս արդյունավետ երկու պետությունների մշակութային փոխառնչությունների համատեքստում:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, այդ թվում՝ Սալոնիկի տոնավաճառին Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը, հայ և հույն կինոգործիչների՝ երկու երկրների կինոփառատոներին մասնակցությունը և այլն:
Նախարարները, մասնավորապես, կարևորել են միջթանգարանային համագործակցության կայացումը երկու պետությունների համար՝ քննարկելով ինչպես Հայաստանի պատմության թանգարանի և Աթենքի Ակրոպոլիսի թանգարանի միջև համագործակցության հաստատումն ու հելլենիստական մշակույթին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպումը, այնպես էլ Հայաստանում Հին Հունաստանի վերաբերյալ ցուցահանդես կազմակերպելու հնարավորությունը:
Քննարկվել են մշակույթի ոլորտում փոխանակման ծրագրերի իրականացման, մշակույթի օրերի կազմակերպման, մշակույթի կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, ցուցահանդեսների կազմակերպման, ինչպես ֆիլմերի համատեղ արտադրության, կինոփառատոների անցկացման, մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտերի պատրաստման բնագավառում փորձի փոխանակման վերաբերյալ հարցեր:
Հունաստանի մշակույթի նախարարը ժամանել է Երևան՝ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Այն իրականացվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգմամբ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении и министр культуры Греции обсудили вопросы сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с министром культуры Греческой Республики Стилиани (Линой) Мендони.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, на встрече присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и посол Греции в Армении Христос Софианопулос.
Министр Жанна Андреасян приветствовала делегацию во главе с министром Стилиани Мендони, отметив важность сотрудничества между Арменией и Грецией в сфере культуры.
“Дружественные отношения между Арменией и Грецией имеют исторические корни, и мы готовы углублять связи, особенно в сфере культуры, посредством реализации новых совместных проектов”, - сказала министр Андреасян, выразив уверенность, что визит министра Мендони будет способствовать развитию сотрудничества между Арменией и Грецией и реализации новых инициатив.
Министр культуры Греции поблагодарила за прием, выразив надежду, что первый визит в Армению будет максимально эффективным в контексте культурного обмена между двумя государствами.
Стороны обсудили возможные направления сотрудничества, в том числе возможность участия Армении в Салоникской ярмарке, участия армянских и греческих кинематографистов в кинофестивалях обеих стран и т.д. В частности, министры подчеркнули важность налаживания сотрудничества между музеями двух государств, обсудив как налаживание сотрудничества между Музеем истории Армении и Афинским музеем Акрополя, так и организацию выставки, посвященной эллинистической культуре, а также возможность организации выставки по Древней Греции в Армении.
Были обсуждены вопросы, связанные с реализацией программ обмена в сфере культуры, организацией дней культуры, обменом опытом в сфере управления культурой, организацией выставок, совместного производства фильмов, проведением кинофестивалей, обменом опытом в сфере подготовки заявок ЮНЕСКО, направленных на сохранение культурного наследия.
Министр культуры Греции прибыла в Ереван для участия в 8-й министерской встрече Форума древних цивилизаций. Форум реализуется при координации министерства иностранных дел Армении.