Վրաստանի վարչապետը վստահ է՝ Սալոմե Զուրաբիշվիլին կլքի նախագահի պաշտոնը և կանցնի թոշակի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դեկտեմբերի 29-ին կլքի իր պաշտոնը՝ իր լիազորությունների ավարտից հետո։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ նշելով, որ նախագահի գործունեությունն այս տարիներին հակասել է երկրի ազգային շահերին։
«Ցավոք, Սալոմե Զուրաբիշվիլին վերջին երեք տարիներին փորձել է վնաս հասցնել մեր երկրի ազգային շահերին։ Սա ցավալի երևույթ է, երբ նախագահը գործում է իր երկրի ազգային շահերի դեմ։ Սակայն, բարեբախտաբար, Վրաստանը խորհրդարանական հանրապետություն է, ուստի նախագահը մեծ վնաս չի հասցրել երկրին։ Նրա լիազորությունների ժամկետը կավարտվի դեկտեմբերի 29-ին, և նա կանցնի թոշակի»,- Կոբախիձեի խոսքերը մեջբերում են վրացական լրատվամիջոցները։
Հատկանշական է, որ ավելի վաղ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է՝ իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից հետո՝ դեկտեմբերի 29-ից, չի նախատեսում լքել նախագահական նստավայրը։

Премьер-министр Грузии уверен, что Саломе Зурабишвили покинет пост президента и выйдет на пенсию
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявив, что деятельность президента в эти годы противоречила национальным интересам страны.
"Саломе Зурабишвили, к сожалению, пыталась причинить вред национальным интересам нашей страны в последние три года. Это печальное явление, когда президент напрямую противостоит национальным интересам собственной страны, хотя, слава богу, Грузия была и остается парламентской республикой, так что президент не смогла многого испортить в нашей стране. 29 декабря истекает срок ее полномочий, и  ей придется выйти на пенсию", - сказал премьер.
Примечательно, что ранее президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что не планирует покидать президентскую резиденцию после окончания срока своих полномочий 29 декабря.