Զելենսկին հայտարարել է ուկրաինական նոր հրթիռի հաջող փորձարկումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի զինված ուժերը և երկրի ռազմարդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչները նոր «Ռուտա» հրթիռի հաջող փորձարկումներ են անցկացրել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Մեդուզա» պարբերականից, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Բորիս Պատոնի անվան ազգային մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ։
Զելենսկին հրթիռի ոչ մի տեխնիկական բնութագիր չի ներկայացրել։
Ուկրաինայի նախագահը նաև հայտարարել է, որ նոր հեռահար հրթիռ-անօդաչու «Պալյանիցա»-ն, որն առաջին անգամ օգտագործվել է մարտական ​​պայմաններում 2024 թվականի օգոստոսին, մտել է զանգվածային արտադրության մեջ։ Մարտերում հաջողությամբ օգտագործվել է նաև «Պեկլո» հրթիռ-անօդաչուն։
««Պեկլո» հրթիռ-անօդաչուն առաջին անգամ հաջողությամբ կիրառվել է մարտերում։ Օրերս առաջին խմբաքանակը հանձնեցինք մեր Պաշտպանության ուժերին։ Հեռահար «Նեպտուն»-ը շուտով սարսափելի իրականություն կդառնա օկուպանտների համար»,- հավելել է Զելենսկին։
Ռուսաստանի դեմ պատերազմում, ըստ Ուկրաինայի նախագահի, «ակտիվորեն օգտագործվում են» Ուկրաինայում մշակված և արտադրված տարբեր նպատակների համար նախատեսված անօդաչու թռչող սարքեր։

Зеленский заявил об успешных испытаниях новой украинской ракеты
Вооруженные силы Украины и представители оборонно-промышленного комплекса страны провели успешные испытания новой ракеты "Рута". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание "Медуза", об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский во время церемонии вручения национальной премии имени Бориса Патона.
Зеленский не представил никаких технических характеристик ракеты.
Президент Украины также сообщил, что в серийное производство поступил новый дальний ракетный беспилотник "Паляница", который впервые был использован в боевых условиях в августе 2024 года. Ракетный беспилотник "Пекло" также успешно применялся в боях.
"Первые боевые применения успешно прошла ракета-дрон "Пекло". На днях мы передали нашим Силам обороны первую партию. Дальнобойный "Нептун" вскоре станет ужасной реальностью для оккупантов", — добавил Зеленский.
По словам президента Украины, в войне против России "активно используются" БПЛА, разработанные и производимые в Украине для различных целей.