ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Ուշակովի հայտարարությունը, թե ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը ՌԴ-ում անցկացնելու որոշումը կայացվել է Հայաստանի խնդրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը մեկնաբանել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանի խնդրանքով դեկտեմբերի 25-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը կայանալու է Ռուսաստանում՝ Սանկտ Պետերբուրգում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Ուշակովի հայտարարությանը և հարցին, թե ինչո՞ւ նիստը Հայաստանում չի անցկացվելու՝ որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկիր, Բադալյանը պատասխանեց․
«ԵԱՏՄ շրջանակներում գործող կանոնակարգով նախատեսված չէ, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստն անպայմանորեն անց է կացվում ԵԱՏՄ կանոնադրական մարմիններում նախագահող անդամ պետությունում: Համապատասխանաբար, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստերի անցկացման կարգի՝ հաջորդ հերթական նիստի անցկացման ժամկետների և վայրի մասին որոշումն ընդունվում է դրան նախորդող նիստի ընթացքում: Տվյալ դեպքում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի՝ 2024թ. մայիսի 8- ին  Մոսկվայում կայացած նիստի ընթացքում անդամ երկրների ղեկավարների կողմից որոշում է ընդունվել հաջորդ հերթական նիստն անցկացնել ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին Սանկտ Պետեբուրգում»:
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ավելի վաղ հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը, որը կղեկավարի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ ԵԱՏՄ-ում 2024 թվականին նախագահում է Հայաստանը։ Ուշակովը նաև ասել էր, որ գագաթնաժողովը ՌԴ-ում անցկացնելու որոշումը կայացվել է Հայաստանի խնդրանքով։

В МИД Армении прокомментировали заявление Ушакова о том, что решение о проведении саммита ЕАЭС в России было принято по просьбе Еревана
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала заявление помощника президента России Юрия Ушакова о том, что по просьбе Армении саммит ЕАЭС, который состоится 25 декабря, пройдет в Санкт-Петербурге, Россия.
В беседе с Арменпресс, касаясь заявления Ушакова и вопроса, почему сессия не состоится в Армении, как стране-председателе ЕАЭС, Бадалян ответила:
«Согласно действующему в ЕАЭС регламенту, сессия Евразийского экономического совета не обязательно проводится в государстве-члене, председательствующем в уставных органах Евразийского экономического совета. Соответственно, решение о дате и месте очередного очередного заседания сессии Евразийского экономического совета принимаются на предыдущей сессии. В данном случае в ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета, состоявшегося 8 мая 2024 года в Москве, лидеры государств-членов приняли решение провести следующее очередное заседание в декабре текущего года в Санкт-Петербурге».
Помощник президента России Юрий Ушаков ранее сообщил, что 25 декабря в Санкт-Петербурге пройдет заседание Высшего Евразийского экономического совета, которое проведет премьер-министр Армении Никол Пашинян, поскольку в 2024 году Армения председательствует в ЕАЭС. Ушаков также сказал, что решение о проведении саммита в России было принято по просьбе Армении.