ԱԳ փոխնախարարն Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ դիրքորոշումները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 19-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իսպանիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Ռիկարդո Մարտինես Վասկեսին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է դեսպան Վասկեսին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան արդյունավետ աշխատանք պատասխանատու առաքելությունն իրականացնելու ընթացքում: Կարևորելով Հայաստանի և Իսպանիայի միջև ավանդական բարեկամական հարաբերությունները՝ Պարույր Հովհաննիսյանը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանն առավելագույն ջանքեր կգործադրի երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շրջանակին: Երկուստեք կարևորվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։
Նշվում է, որ հանդիպմանը Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։

Armenian Deputy FM presents Crossroads of Peace project to Spain’s new ambassador
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Spain’s new Ambassador to Armenia Ricardo Martínez Vázquez has presented the copy of credentials to Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan.
The Armenian Deputy FM congratulated Ambassador Vázquez on taking office and wished him productive work in implementing his responsible mission, the foreign ministry said in a readout.
Highlighting the traditionally friendly relations between Armenia and Spain, Hovhannisyan expressed certainty that the Ambassador will make maximum efforts in the direction of strengthening and developing the cooperation between the two countries.
Issues pertaining to the bilateral and multilateral agenda were discussed at the meeting. Both sides attached importance to enhancing cooperation in areas of mutual interest.
Deputy FM Hovhannisyan presented Armenia’s positions regarding the normalization with Azerbaijan, as well as the Crossroads of Peace project.