ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներն այցելել ՀՀ Ազգային ժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 8-ին հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներին և հանդես եկել դասախոսությամբ: «Նորարարություն և առաջնորդություն» թեմայի շրջանակում ԱԺ փոխնախագահն ապագա սպաներին աշխատանքային գործունեության ընթացքում կուտակած իր գիտելիքներն ու փորձն է փոխանցել, խոսել ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեր երկրի հաջողությունների, նորարարական ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջույնի խոսքում ԱԺ նախագահի տեղակալն արժևորել է սպաների առաջնորդության հմտություններն ու կարծիք հայտնել, որ սպան միայն իր աշխատանքի նկատմամբ հավատով, զինվորներին ոգևորելու, առաջնորդելու, իր հետևից տանելու ունակություններով կարող է զինվորի ոգին բարձր պահել:
Նրա կարծիքով՝ հանրության վստահությունը վայելելու համար անպայման պետք է նոր հնարավորություններ ստեղծել  զինվորների համար: «Զինվորը պետք է մտնի բանակ և նոր գիտելիքներով, նոր հմտություններով, մարդկային նոր արժեքներով ու նոր շնչով վերադառնա հասարակություն»,- ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակն ու հորդորել ապագա սպաներին շարունակաբար կրթվել ու նոր գիտելիքներ ստանալ՝ համաշխարհային նորարարական զարգացումներին համընթաց քայլելու համար:
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է այն փաստը, որ կուրսանտների շարքում նաև կանայք են՝ երկրի պաշտպանունակության բարձրացման հարցում ընդգծելով համակարգում կանանց ներգրավվածության շարունակական աճը:
Ըստ աղբյուրի՝ այնուհետև ծավալուն դասախոսության, ինչպես նաև հարցուպատասխանի ընթացքում  ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն խոսել է արդյունաբերական հեղափոխության փուլերի ու դինամիկայի մասին, նշել, որ 21-րդ դարում տեխնոլոգիաները զարգանում են շուրջ 1000 անգամ ավելի արագ: Այս համատեքստում նա մանրամասնել է այն ազդեցությունը, որն ունի տեխնոլոգիական հեղափոխությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանական ու անվտանգային համակարգերի վրա: Անդրադարձ է եղել նաև արհեստական բանականության ընձեռած առաջընթացին ու հնարավորություններին, նաև նորարարական համակարգերի դեմ հանրության հաճախ հանդիպող դիմադրության հաղթահարման ուղիներին:
«Մենք պետք աշխարհին ներկայանանք որպես խնդիրներ լուծող, և դա մեծապես նորարարության, կրթության, նոր գիտելիքներ ստանալու, չվախենալու արվեստն է: Բոլոր մարտահրավերներն էլ հաղթահարելի են, դրա համար կամք, վճռականություն, աշխատանքում նոր գիտելիքներ են պետք»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Նշվում է, որ կուրսանտներն Ազգային ժողով են այցելել պիլոտային ծրագրի շրջանակում: Նման հանդիպումների նպատակն է ապագա սպաներին զինել գործնական ու տեսական նոր գիտելիքներով:

Курсанты Военной академии им. В.Саргсяна министерства обороны посетили НС Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 8 ноября встретился с курсантами Военной академии имени В.Саргсяна министерства обороны и выступил с лекцией. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в рамках темы "Инновации и лидерство" он представил свои знания и опыт, накопленные за время работы, коснулся сферы военной промышленности, успехов и инновационных достижений страны.
В своей приветственной речи зампредседателя НС, высоко оценив лидерские качества офицеров, выразил мнение, что офицер может поддерживать высокий дух солдата, только имея веру в свое дело, способность вдохновлять, руководить и возглавить солдат.
По его мнению, чтобы пользоваться доверием общества, необходимо создавать новые возможности для солдат. "Солдат должен пойти в армию и вернуться в общество с новыми знаниями, новыми человеческими ценностями и новым духом", - подчеркнул вице-спикер НС и призвал будущих офицеров постоянно самосовершенствоваться, приобретать новые знания, чтобы идти в ногу с глобальными инновационными разработками.
А.Аршакян особо выделил, что среди курсантов есть также женщины, подчеркнув важность последовательного роста вовлеченности женщин в систему с точки зрения повышения обороноспособности страны.
Затем в ходе обширной лекции, а также в ходе  вопросов-ответов вице-спикер НС подробно рассказал об этапах и динамике промышленной революции, отметив, что в XXI в. технологии развиваются почти в 1000 раз быстрее, в том числе по системам обороны и безопасности. Также упоминалось о прогрессе и возможностях, предоставляемых искусственным интеллектом.
"Нам нужно представить себя миру как разрешающих проблемы, и это во многом искусство инноваций, образования, получения новых знаний, отсутствия страха. Все вызовы можно преодолеть, для этого нам нужна воля, решимость и новые знания в работе", - подчеркнул А.Аршакян.
Курсанты посетили НС в рамках пилотной программы. Цель таких встреч – вооружить будущих офицеров новыми практическими и теоретическими знаниями.