Նախնական պատկերացումներ կան, թե Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերագործարկումը որքան ժամանակ և միջոցներ կպահանջի. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ու Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուքադիր Ուրալօղլուն Ստամբուլում օրեր առաջ կայացած հանդիպմանը խոսել են Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերագործարկման հնարավորությունների մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սանոսյանն այս մասին ասաց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում:
Սանոսյանն ասաց, որ որպես տրանսպորտային ոլորտի և ենթակառուցվածքային ոլորտի նախարարներ՝ խոսել են առկա հնարավորությունների, ենթակառուցվածքների մասին, որոնք չեն օգտագործվում։ Նախարարները քննարկել են, թե այդ ենթակառուցվածքներն օգտագործելու դեպքում ինչ հնարավորություններ կարող են բացել երկու երկրների և տարածաշրջանի համար, քննարկել են նաև Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
«Խոսել ենք չգործող բոլոր ենթակառուցվածքներից, այդ թվում՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղուց: Նախնական պատկերացումներ կան, թե ինչքան կարող են տևել վերականգնման աշխատանքները, նաև պատկերացում կա, թե որքան ֆինանսական միջոցներ կպահանջվեն դրա համար»,–ասաց նախարարը:
Ըստ նրա՝ եթե ընդհանուր քննարկումներն առաջ գնան, այդ նախնական մտքերը, հաշվարկները կկենտրոնացնեն, դրանց նախագծի տեսք կտան ու կյանքի կկոչեն:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan has said that during his recent meeting with his Turkish counterpart Abdulkadir Uraloğlu during an international forum they discussed the opportunities of relaunching the Gyumri-Kars railway.
Sanosyan said they discussed the existing opportunities and infrastructures that are currently unused. They discussed the opportunities for the two countries and the region in case of utilizing these infrastructures.
The Armenian government’s Crossroads of Peace project was also discussed.
“We spoke about all the defunct infrastructures, including the Gyumri-Kars railway. We have preliminary understanding on how long the restoration work could last, and also how much financial resources it will require,” Sanosyan told reporters.
He said the discussion with his Turkish counterpart was productive.
The preliminary thoughts and calculations will be summed up and implemented if the general discussions advance, Sanosyan added.