ԲՐԻԿՍ-ի բաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում արդեն գերազանցում է G7-ի ցուցանիշը. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԲՐԻԿՍ-ի երկրների բաժինը համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մեջ արդեն գերազանցում է Մեծ յոթնյակի (G7) երկրների ցուցանիշը և շարունակում է աճել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով ԲՐԻԿՍ-ի Գործարար համաժողովում։
«Օրինակ, տեսեք՝ 1992 թվական. Մեծ յոթնյակ՝ 45,5 %, իսկ նույն թվականին ԲՐԻԿՍ-ի երկրներ՝ համաշխարհային ՀՆԱ-ի 16,7 %: Իսկ հիմա՞: 2023 թվական. մեր միավորումը` 37,4 %, իսկ Մեծ յոթնյակը 29,3 %: Այս տարբերությունը մեծանում է, և կշարունակի մեծանալ, դա անխուսափելի է», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի նախագահը շեշտը դրել է այն բանի վրա, որ ԲՐԻԿՍ-ի սոցիալ-տնտեսական աճի արագացման և կայուն զարգացման համատեղ աշխատանքը բերում է կոնկրետ, շոշափելի արդյունքներ, իրականում նպաստում է անդամ երկրների հասարակ քաղաքացիների բարեկեցության ու կյանքի որակի բարելավմանը։ Պուտինի խոսքով՝ թվերը խոսում են իրենք իրենց օգտին։ Նա բերել է վիճակագրություն, որի համաձայն ԲՐԻԿՍ-ի միագումար ՀՆԱ-ն կազմում է ավելի քան 60 տրիլիոն դոլար, իսկ համաշխարհային համախառն արտադրանքում ընդհանուր բաժինը վստահորեն գերազանցում է Մեծ յոթնյակի համապատասխան ցուցանիշը և շարունակում է աճել:
«Վերջին տասնամյակների ընթացքում համաշխարհային ՀՆԱ-ի, ամբողջ համաշխարհային տնտեսական դինամիկայի աճի ավելի քան 40 %-ը բաժին է ընկնում ԲՐԻԿՍ-ի երկրներին. այս տարվա արդյունքներով, ԲՐԻԿՍ-ում տնտեսական աճի միջին տեմպերը կանխատեսվում են 4 %-ի մակարդակում: Սա ավելի բարձր է, քան G7-ի երկրներում, որտեղ ընդամենը 1,7 % է, ինչպես նաև բարձր է համաշխարհային տեմպերից։ Համաշխարհային ցուցանիշը կկազմի 3,2 %», - ասել է Պուտինը:

Доля стран БРИКС в мировом ВВП уже превышает показатель G7: Путин
Доля стран БРИКС в мировом валовом внутреннем продукте (ВВП) уже превышает показатель стран G7 - Большой семерки и продолжает расти. Как передает Арменпресс, об этом заявил президент России Владимир Путин, выступая на Деловом форуме БРИКС.
“Например, смотрите. 1992 год: Группа семи - 45,5%, а в этот же год страны БРИКС - 16,7% мирового ВВП. А сейчас? 2023 год: наше объединение - 37,4%, а Группа семи - 29,3%. И разрыв увеличивается. И он будет увеличиваться, это неизбежно”, - отмметил Путин.
Президент России подчеркнул, что совместная работа по ускорению социально-экономического роста и устойчивого развития стран БРИКС приносит конкретные, ощутимые результаты, фактически способствует повышению благосостояния и качества жизни рядовых граждан стран-участниц. По словам Путина, цифры говорят сами за себя. Он привел статистику, согласно которой совокупный ВВП БРИКС составляет более 60 триллионов долларов, а общая доля в мировом валовом продукте, безусловно, превышает соответствующий показатель G7 и продолжает расти.
“В последние десятилетия свыше 40% прироста глобального ВВП, всей мировой экономической динамики приходилось именно на государства БРИКС. По итогам текущего года средние темпы экономического роста в БРИКС прогнозируются на уровне 4%. Это выше как темпов в странах “семерки”- там всего 1,7%, - так и общемировых темпов. Общемировые темпы будут 3,2%” - сказал Путин.
В настоящее время в состав БРИКС входят Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, Египет, Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия и Эфиопия.