ԱՄՆ-ն ավիահարվածներ է հասցրել Եմենում հութիների ստորգետնյա զինապահեստներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկյան ուժերը Եմենում հարվածներ են հասցրել հինգ ստորգետնյա զինապահեստների, որոնք պատկանում են «Անսար Ալլահ» խռովարար շարժման հութիներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն են տարածել ինչպես ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինն, այնպես էլ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը։
«Այսօր (խմբ.՝ հոկտեմբերի 16-ին) ԱՄՆ-ի ուժերը, այդ թվում՝ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի B-2 ռմբակոծիչները, ճշգրիտ հարվածներ են հասցրել հութիների կողմից վերահսկվող Եմենում հինգ ամրացված ստորգետնյա զենքի պահեստների», - ասել է Պենտագոնի ղեկավարը:
Օսթինի խոսքով՝ պահեստներում էին գտնվում տարածաշրջանում քաղաքացիական նավերի և ռազմանավերի վրա հարձակվելու համար հութիների կողմից օգտագործվող զենքերի տարբեր բաղադրամասեր։
Պենտագոնի ղեկավարը հավելել է, որ ԱՄՆ-ի հարվածներն «ավելի կնվազեցնեն հութիների կարողությունները՝ շարունակելու ապակայունացնող գործողությունները, և կպաշտպանեն ամերիկյան ուժերին և անձնակազմին աշխարհի ամենակարևոր ջրային ուղիներից մեկում»։
ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության տարածած հաղորդագրության մեջ նույնպես նշվում է հարվածների մասին։ Գերատեսչությունը հավելում է, որ ըստ իրենց գնահատումների՝ քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհեր և տուժածներ չեն եղել։
2023 թ. հոկտեմբերին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները հարձակումներ են սկսել Կարմիր ծովով և Բաբ ալ-Մանդեբի նեղուցով անցնող նավերի վրա՝ ի աջակցություն պաղեստինցիների։ Ի պատասխան այս գործողությունների՝ ամերիկյան իշխանությունները ստեղծել են միջազգային կոալիցիա՝ ապահովելու նավարկության ազատությունը և պաշտպանելու նավերը Կարմիր ծովում: Այս ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի զինված ուժերը մի շարք հարվածներ են հասցրել Եմենում հութիների ռազմական օբյեկտներին։

США нанесли авиаудары по подземным складам оружия хуситов в Йемене
Американские войска нанесли удар по пяти подземным складам оружия в Йемене, контролируемым хуситами повстанческого движения «Ансар Аллах». Как сообщает Арменпресс, об этом заявили как министр обороны США Ллойд Остин, так и центральное командование ВС США.
«Сегодня (16 октября – ред.) американские вооруженные силы, в том числе бомбардировщики B-2 ВВС США, нанесли высокоточные удары по пяти укрепленным подземным складам вооружений на подконтрольной хуситам территории Йемена", - отметил глава Пентагона.
По словам Остина, на складах находились различные компоненты вооружений тех типов, которые хуситы применяли для атак на гражданские суда и военные корабли в регионе.
Глава Пентагона добавил, что удары США «еще больше снизят способность хуситов продолжать дестабилизирующие операции и защитят американские силы и персонал на одном из самых важных водных путей мира».
Об ударах упоминается и в заявлении Центрального командования ВС США. В ведомстве добавляют, что, по их оценкам, жертв и ранений среди мирного населения нет.
С момента начала конфликта в секторе Газа в октябре 2023 года хуситы начали нападения на корабли, проходящие через Красное море и Баб-эль-Мандебский пролив, в поддержку палестинцев. В ответ на эти действия власти США создали международную коалицию для обеспечения свободы судоходства и защиты судов в Красном море. За этот период вооруженные силы Великобритании и США осуществили ряд атак на военные объекты хуситов в Йемене.