Զելենսկին Գերագույն ռադայում ներկայացրել է իր «հաղթանակի ծրագիրը»
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, ելույթ ունենալով Գերագույն ռադայում, խոսել է իր «հաղթանակի ծրագրի» մասին, որը սեպտեմբերի վերջին ներկայացրել էր ԱՄՆ-ում։ Մինչ այժմ այս ծրագիրը պաշտոնապես և հրապարակային չէր ներկայացվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Ըստ հրապարակման՝ ծրագիրը բաղկացած է հինգ կետից և երեք գաղտնի հավելվածներից։
«Պատերազմը կարող է ավարտվել հաջորդ տարի, եթե իրականացվի ծրագիրը», - ասել է Զելենսկին:
Առաջին կետը աշխարհաքաղաքական է՝ Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրել «հիմա»։
Երկրորդ կետը վերաբերում է պաշտպանությանը և ենթադրում է գործողությունների շարունակում Ռուսաստանի տարածքում և ՌԴ-ի տարածքում հարվածների սահմանափակումների վերացում, գործընկերների հետ ռուսական ավիացիայի համատեղ ոչնչացում, անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների օգտագործման ընդլայնում և հասանելիություն դաշնակիցների հետախուզական տվյալներին: Այս կետն ունի գաղտնի հավելված:
Երրորդ կետը վերաբերում է զսպմանը. Ուկրաինան առաջարկում է իր տարածքում տեղակայել որոշակի ոչ միջուկային զսպման ռազմավարական փաթեթ, որը բավարար կլինի Ռուսաստանից եկող ցանկացած ռազմական սպառնալիքից պաշտպանվելու համար։ Այս կետն, ըստ «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականի, նույնպես ունի գաղտնի հավելված, որն արդեն ստացել են ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի և Գերմանիայի ղեկավարները։
Չորրորդ կետը Ուկրաինայի տնտեսական ներուժի զարգացումն է և պատժամիջոցների խստացումը։ Այս կետի գաղտնի հավելվածը փոխանցվել է ԱՄՆ-ին և ԵՄ-ին:
Հինգերորդ կետը նախատեսված է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանի համար. պատերազմից հետո ուկրաինացի զինվորականները կարող են օգտագործել իրենց փորձը ՆԱՏՕ-ի և Եվրոպայի պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար։ Ըստ Զելենսկիի, որի խոսքերը փոխանցում է «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ն, ուկրաինացի զինվորականները կկարողանան փոխարինել Եվրոպայում ամերիկյան զորախմբի մի մասին։
Ռադայում պլանի ներկայացմանը ներկա են եղել Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիհալը, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին, Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության ղեկավար Վասիլի Մալյուկը և ՊՆ հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Կիրիլ Բուդանովը։

Зеленский представил в Верховной раде свой “план победы”
Президент Украины Владимир Зеленский, выступая в Верховной раде, рассказал о своем “плане победы”, который он представил в США в конце сентября. До сих пор эта программа официально и публично не была представлена. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Русская служба BBC.
Программа состоит из пяти пунктов и трех секретных приложений.
“Война может закончиться в следующем году, если план будет реализован”, - сказал Зеленский.
Первый пункт геополитический: пригласить Украину в НАТО “сейчас”.
Второй пункт относится к обороне и подразумевает продолжение действий на территории России и снятие ограничений на удары по территории РФ, совместное с партнерами уничтожение российской авиации, расширение применения беспилотников и ракет и доступ к разведывательным данным союзников. У этого пункта есть секретное приложение.
Третий пункт касается сдерживания. Украина предлагает разместить на своей территории некий стратегический пакет неядерного сдерживания, которого будет достаточно для защиты от любой военной угрозы со стороны России. Этот пункт, как сообщает РБК-Украина, также имеет секретное приложение, которое уже получили лидеры США, Великобритании, Франции, Италии и Германии.
Четвертый пункт - развитие экономического потенциала Украины и ужесточение санкций. Секретное приложение к этому пункту было передано США и ЕС.
Пятый пункт рассчитан на послевоенный период. После войны украинские военные смогут использовать свой опыт для укрепления обороны НАТО и Европы. По мнению Зеленского, слова которого передает “Украинская правда”, украинские военные смогут заменить часть американских войск в Европе.
На презентации плана в Верховной Раде присутствовали премьер-министр Украины Денис Шмихал, министр обороны Рустем Умеров, главнокомандующий Вооруженными силами Украины Александр Сирский, глава Службы безопасности Украины Василий Малюк и начальник Главного разведывательного управления Министерства обороны Кирилл Буданов.