Վարչապետը հերքել է խոսակցությունները, թե «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը դրսից Հայաստանին պարտադրված է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է այն մեկնաբանությունները, թե Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը պարտադրված է դրսից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում:
Փաշինյանն ասել է, որ իրեն զարմանք են պատճառում մեկնաբանությունները, թե այդ նախագիծը որևէ կերպով թելադրված է արտաքին աշխարհից։ «Դա իրադրության պատշաճ գնահատականի բացակայության հետևանք է։ Այս նախագիծը Հայաստանի Հանրապետության շահագրգռությունների կիզակետում է»,-ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց՝ ակնհայտ է, որ այս նախագծով առաջարկվող լուծումներով Հայաստանն առավել քան շահագրգռված է:
«Պատկերացրեք՝ մենք զարգանում ենք մեր սահմանային պոտենցիալի, այսինքն՝ տարանցիկ և ներմուծման ու արտահանման պոտենցիալ ենթակառուցվածքների մեծ մասը չօգտագործելով: Հայաստանի ունեցած պոտենցիալ ենթակառուցվածքային հնարավորությունների 70 տոկոսը չի օգտագործվում, որովհետև չունի համաշխարհային երկաթուղային ցանցին կապվելու իրական ու իրատեսական հնարավորություն, չունի նաև համաշխարհային Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք ճանապարհային ցանցի հետ ինտեգրվելու իրական հնարավորություն: Կամ այս հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են, կամ արհեստականորեն խոչընդոտված՝ Հայաստան-Թուրքիա և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների 100 տոկոսով փակ լինելու հետևանքով»,-նշեց նա:

Pashinyan denies allegations of foreign powers imposing Crossroads of Peace project
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has denied allegations that the Crossroads of Peace project developed by his administration was imposed by a foreign power.
Speaking at a conference on Crossroads of Peace project: Combining Security and Democracy, the PM said he was surprised to hear such allegations. “That’s a result of the lack of a proper assessment of the situation. This project is at the center of Armenia’s interests,” Pashinyan said.
He underscored that Armenia is more than interested in the solutions that the project offers.
“Imagine we are developing by not using the most part of our border potential, meaning the most part of the potential infrastructures for transit and imports and exports. 70 percent of the potential infrastructure opportunities of Armenia is not used because it doesn’t have a real and realistic opportunity to connect to the global railway network, and it doesn’t have a real opportunity to integrate with the global North-South, East-West road network. These opportunities are either highly limited or artificially obstructed as a result of the complete closure of the Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan borders,” he said.