Բանակում գրանցված մահվան վերջին դեպքի հետևանքով Ռազմական ոստիկանությունում կլինեն կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ բանակում գրանցված վերջին մահվան դեպքի հետևանքով Ռազմական ոստիկանությունում, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարարության բարոյահոգեբանական ապահովման վարչությունում կլինեն կադրային փոփոխություններ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Փաշինյանը հայտնեց կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում՝ հավելելով, որ առավոտյան իրադրությունը քննարկել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ, և առաջիկայում կլինեն կադրային որոշակի փոփոխություններ այն մարմիններում, որոնք անմիջապես պատասխանատու են։
«Ես արդեն կայացրել եմ որոշում, որի համաձայն՝ Ռազմական ոստիկանությունում կունենանք փոփոխություն, բարոյահոգեբանական ապահովման վարչությունում նույնպես կունենանք կադրային փոփոխություն։ Մանրամասն կվերլուծենք, թե ինչու այդ ուղղությամբ մեր գործադրած ջանքերը մեզ համար ցանկալի արդյունքներ չեն տալիս, և կգանք հետևությունների։ Այո, պետք է լինի անհատական պատասխանատվություն։ Իմ գնահատականն այն չէ, որ տվյալ իրադրությունում գլխավոր շտաբի պետը և պաշտպանության նախարարը բավարար ջանքեր չեն գործադրում այդ խնդիրը լուծելու համար»,- պարզաբանեց ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ օգոստոսի 13-ին հայտնաբերվել է ՊՆ N զորամասի զինծառայող Գրիգոր Էդգարի Զաքարյանի դին՝ հրազենային վնասվածքով: Դեպքի հանգամանքներն ամբողջովին պարզելու նպատակով ընթանում է քննություն:

В связи с последним случаем гибели в ВС Армении военнослужащего в Военной полиции произойдут кадровые перестановки
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о кадровых перестановках в Военной полиции, а также в Департаменте морально-психологической поддержки Министерства обороны в связи с последним случаем гибели военнослужащего в армии.
По сообщению Арменпресс, Пашинян заявил об этом на брифинге после заседания правительства, добавив, что утром он обсудил ситуацию с министром обороны Суреном Папикяном, и в ближайшее время в ответственных за это органах произойдут определенные кадровые перестановки.
«Я уже принял решение, согласно которому у нас будут перестановки в Военной полиции, а также кадровые перестановки в Департаменте морально-психологической поддержки. Мы подробно проанализируем, почему наши усилия в этом направлении не дают желаемых результатов, и сделаем выводы. Да, должна быть индивидуальная ответственность. Я не считаю, что в данной ситуации начальник Генерального штаба и министр обороны прилагают недостаточно усилий для решения этой проблемы», — пояснил премьер-министр Армении.
Министерство обороны Армении сообщило, что 13 августа было обнаружено тело Григора Эдгара Закаряна, военнослужащего воинской части № N Министерства обороны, с огнестрельным ранением. Ведется расследование для полного выяснения обстоятельств инцидента.