Երևանում բնակարան ձեռք բերելը դառնում է թրենդային. Փաշինյան
Հայաստանում անշարժ գույքի շուկան ադապտացիայի փուլում է, իսկ Երևանում բնակարան ձեռք բերելը դառնում է ավելի թրենդային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ Կառավարության հերթական նիստում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանում բնակարաններ են ձեռք բերում բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիներ և հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ։
«Մեր անշարժ գույքի շուկան ադապտացիայի շատ տիպիկ օրինակ է ցույց տալիս։ Երևանում այսօր բնակարան ձեռք բերելը դառնում է թրենդային, և ես ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիներ, հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ բնակարաններ են ձեռք բերում Հայաստանում»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն չվնասել այս դինամիկային, այլև այն ավելի ակտիվացնել։
«Մենք պետք է կարողանանք անշարժ գույքի շուկայի հետ կապված գործարքները հեշտացնել, բայց մյուս կողմից՝ վստահելիության մակարդակը չնվազեցնել, ընդհակառակը՝ բարձրացնել»,- նշեց Փաշինյանը։
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն էլ տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է անշարժ գույքի շուկային վերաբերող նախաձեռնությունների ներկայացում։
«Առաջիկայում մենք անշարժ գույքի շուկայի վերաբերյալ բազմաթիվ նախաձեռնություններ ենք ներկայացնելու, որոնք թույլ կտան զարգացնել անշարժ գույքի կառավարման օրակարգը, անշարժ գույքի շուկան Հայաստանում, զարգացնել տարածական տվյալների ենթակառուցվածքը, ներդնել նոր գործիքակազմեր՝ անշարժ գույքի շուկայի վերլուծության ուղղությամբ»,- ասաց Թովմասյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ 2027 թվականին նախատեսվում է Հայաստանում անցկացնել միջազգային միջոցառում՝ շուրջ 40 պետությունների պատասխանատու կառույցների մասնակցությամբ։
«Մարտ ամսին կհյուրընկալենք մեր գործընկերներին, ինչը ևս կբարձրացնի Հայաստանի Հանրապետության ճանաչելիությունը»,- ասաց Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը։

Приобретение квартиры в Ереване становится трендом - Пашинян
Рынок недвижимости в Армении находится в фазе адаптации, и покупка квартиры в Ереване становится все более популярной.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на очередном заседании правительства.
Он отметил, что многие иностранные граждане и представители армянской диаспоры приобретают квартиры в Армении.
«Наш рынок недвижимости демонстрирует очень типичный пример адаптации. Сегодня покупка квартиры в Ереване становится модной, и я рад отметить, что многие иностранные граждане и представители армянской диаспоры приобретают квартиры в Армении», — сказал премьер-министр.
По его словам, необходимо проводить такие реформы, которые не только не навредят этой динамике, но и сделают ее более активной.
«Мы должны уметь облегчать сделки, связанные с рынком недвижимости, но, с другой стороны, не снижать уровень доверия, а наоборот, повышать его», — отметил Пашинян.
Глава Кадастрового комитета Сурен Товмасян также сообщил о планах представить инициативы, связанные с рынком недвижимости, в ближайшем будущем.
«В ближайшем будущем мы представим многочисленные инициативы, связанные с рынком недвижимости, что позволит нам разработать программу управления недвижимостью, изучить рынок недвижимости в Армении, развить инфраструктуру пространственных данных и внедрить новые инструменты анализа рынка недвижимости», — сказал Товмасян.
Он также сообщил, что в 2027 году в Армении планируется проведение международного мероприятия с участием ответственных структур из примерно 40 стран.
«В марте мы примем наших партнеров, что также повысит узнаваемость Республики Армения», — сказал глава Кадастрового комитета.