Մատենադարանը տուն է դարձել ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային ժառանգության նմուշների համար․ Վասիլիս Մարագոս
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մշակութային ժառանգությունը մարդկության հիշողության մեջ պահելու և հաջորդ սերունդներին փոխանցելու գործում չափազանց արժեքավոր է ձեռագիր և տպագիր ժառանգության նշանակությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը հայտնեց ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիսի Մարագոսը Մատենադարանում մեկնարկած «Հիշողության կերպարանքները» 13-րդ միջազգային ամենամյա գիտագործնական եռօրյա սեմինարի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Այսօրվա սեմինարի դերը ոչ միայն նորագույն տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տեղեկատվություն փոխանակելու հարթակ է, այլև քննարկելու՝ թե ինչ անել հիմա, որպեսզի առավել գրավիչ դարձնենք ձեռագիր և տպագիր ժառանգության ոլորտը երիտասարդների, ինչպես նաև հետազոտողների և վերականգնողների հաջորդ սերնդի համար: Մատենադարանն աշխարհում այն ուրույն հաստատությունն է, որտեղ պահվում են ձեռագրերի հարուստ հավաքածուներ և կուռ փորձագիտական ներուժ։ Այն տուն է դարձել ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային ժառանգության նմուշների համար, քանի որ մշակույթն ու մշակութային ժառանգությունը մարդկության գանձերն են, որոնց սահմաններն ազգային պատկանելությունից անդին են»,- ասաց Մարագոսը:
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը հավելեց, որ Եվրոպական միությունն իր «Հորիզոն 2020» ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցուցաբերել Մատենադարանին և կշարունակի համագործակցել այս կարևոր կառույցի հետ՝ կարևորելով մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված կայուն ջանքերը, որի կենսական բաղադրիչն, անշուշտ, տպագիր ժառանգությունն է։ Մարագոսի հավաստմամբ՝ ԵՄ-ի համար պատիվ է որպես գործընկեր համագործակցել աշխարհի տարբեր անկյուններից ոլորտի առաջատար փորձագետներ համախմբող այս կարևոր սեմինարի հետ։
«Եվրոպական միությունն աջակցում է հայկական մշակույթին՝ խթանելով ԵՄ անդամ պետությունների հետ սերտ համագործակցությունն, այդ թվում՝ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի և այլ թիրախային ծրագրերի միջոցով։ Եվրոպական միության ներսում  և Հայաստանի հետ հարաբերություններում մենք միավորված ենք բազմազանության մեջ և ուրախ ենք առաջնահերթություն տալ մշակութային ոլորտում համագործակցությանը՝ որպես  սոցիալական և տնտեսական կյանքի կարևոր ուղղության, այդ թվում՝ ցուցաբերելով աջակցություն ստեղծագործական արդյունաբերության, մշակութային ժառանգության և մշակութային զբոսաշրջության ոլորտներին։ Գրավոր ժառանգությունն այս առումով եզակի է. ինչպես գիտենք «Սկզբումն էր խոսքը»: Մաղթում եմ բոլորիդ բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանք սեմինարում և թող հաջողությամբ պսակվեն գրավոր խոսքի պահպանմանն ու վերականգնմանն ուղղված ջանքերը»,- եզրափակեց Մարագոսը:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. The EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos has lauded the Matenadaran Institute of Ancient Manuscripts as a unique institution with a rich repository of manuscripts and a strong professional potential.
Maragos, speaking at the annual Faces of Memory international seminar (The Latest Technologies for Preservation and Restoration of Manuscripts and Printed Heritage) in Matenadaran, highlighted the significance of manuscripts and printed heritage in conveying the cultural heritage to the next generations.
“The role of today’s seminar is not only a platform for exchanging information about modern technologies, but to discuss what we need to do now to make the sector of manuscripts and printed heritage more appealing to young people, as well as the next generation of researchers. Matenadaran is a unique institution in the world with rich collections of manuscripts and a strong professional potential. It has become home to not only Armenian but also universal heritage, because culture and cultural heritage are treasures of humanity whose boundaries go beyond ethnicity,” he said.
The EU provided support to Matenadaran as part of the Horizon 2020 program. The EU Ambassador said they will continue cooperating with the institute.
“The EU supports Armenian culture, encouraging close cooperation with EU member states, including through Creative Europe program and other targeted programs. Within the EU and in our relationship with Armenia we are united in diversity and we are happy to prioritize cooperation in the cultural sector as an important direction of social and economic life, including by providing support to creative industry, cultural heritage and cultural tourism sectors. Manuscripts are unique in this regard, as we know, In the beginning was the Word,” the EU Ambassador said, quoting John 1:1 from the Bible.