Մատենադարանը տուն է դարձել ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային ժառանգության նմուշների համար․ Վասիլիս Մարագոս
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մշակութային ժառանգությունը մարդկության հիշողության մեջ պահելու և հաջորդ սերունդներին փոխանցելու գործում չափազանց արժեքավոր է ձեռագիր և տպագիր ժառանգության նշանակությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը հայտնեց ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիսի Մարագոսը Մատենադարանում մեկնարկած «Հիշողության կերպարանքները» 13-րդ միջազգային ամենամյա գիտագործնական եռօրյա սեմինարի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Այսօրվա սեմինարի դերը ոչ միայն նորագույն տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տեղեկատվություն փոխանակելու հարթակ է, այլև քննարկելու՝ թե ինչ անել հիմա, որպեսզի առավել գրավիչ դարձնենք ձեռագիր և տպագիր ժառանգության ոլորտը երիտասարդների, ինչպես նաև հետազոտողների և վերականգնողների հաջորդ սերնդի համար: Մատենադարանն աշխարհում այն ուրույն հաստատությունն է, որտեղ պահվում են ձեռագրերի հարուստ հավաքածուներ և կուռ փորձագիտական ներուժ։ Այն տուն է դարձել ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային ժառանգության նմուշների համար, քանի որ մշակույթն ու մշակութային ժառանգությունը մարդկության գանձերն են, որոնց սահմաններն ազգային պատկանելությունից անդին են»,- ասաց Մարագոսը:
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը հավելեց, որ Եվրոպական միությունն իր «Հորիզոն 2020» ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցուցաբերել Մատենադարանին և կշարունակի համագործակցել այս կարևոր կառույցի հետ՝ կարևորելով մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված կայուն ջանքերը, որի կենսական բաղադրիչն, անշուշտ, տպագիր ժառանգությունն է։ Մարագոսի հավաստմամբ՝ ԵՄ-ի համար պատիվ է որպես գործընկեր համագործակցել աշխարհի տարբեր անկյուններից ոլորտի առաջատար փորձագետներ համախմբող այս կարևոր սեմինարի հետ։
«Եվրոպական միությունն աջակցում է հայկական մշակույթին՝ խթանելով ԵՄ անդամ պետությունների հետ սերտ համագործակցությունն, այդ թվում՝ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի և այլ թիրախային ծրագրերի միջոցով։ Եվրոպական միության ներսում  և Հայաստանի հետ հարաբերություններում մենք միավորված ենք բազմազանության մեջ և ուրախ ենք առաջնահերթություն տալ մշակութային ոլորտում համագործակցությանը՝ որպես  սոցիալական և տնտեսական կյանքի կարևոր ուղղության, այդ թվում՝ ցուցաբերելով աջակցություն ստեղծագործական արդյունաբերության, մշակութային ժառանգության և մշակութային զբոսաշրջության ոլորտներին։ Գրավոր ժառանգությունն այս առումով եզակի է. ինչպես գիտենք «Սկզբումն էր խոսքը»: Մաղթում եմ բոլորիդ բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանք սեմինարում և թող հաջողությամբ պսակվեն գրավոր խոսքի պահպանմանն ու վերականգնմանն ուղղված ջանքերը»,- եզրափակեց Մարագոսը:

Матенадаран стал домом не только для образцов армянского наследия, но и общечеловеческого: Василис Марагос
Значение рукописного и печатного наследия чрезвычайно ценно для сохранения всего культурного наследия в памяти человечества и передачи его следующим поколениям.
Как передает Арменпресс, такое мнение высказал посол Евросоюза в Армении Василисис Марагос в своем выступлении на 13-м ежегодном международном трехдневном семинаре “Образы памяти”, проходящего в Матенадаране.
“Роль сегодняшнего семинара заключается не только в обмене информацией о новейших технологиях, но и в обсуждении того, что делать сейчас, чтобы сделать область рукописного и печатного наследия более привлекательной для молодежи, а также для следующего поколения исследователей и реставраторов. Матенадаран - уникальное учреждение для всего мира, в котором хранятся богатые коллекции рукописей и огромный экспертный потенциал. Он стал домом не только для образцов армянского, но и общечеловеческого наследия, потому что культура и культурное наследие - это сокровища человечества, границы которого выходят за пределы национальной принадлежности”, - сказал Марагос.
Посол ЕС в РА добавил, что Евросоюз поддержал Матенадаран в рамках программы “Горизонт 2020” и продолжит сотрудничество с этой важной структурой, подчеркивая важность постоянных усилий, направленных на сохранение культурного наследия, жизненно важным компонентом которого, безусловно, является печатное наследие. По словам Марагоса, для ЕС большая честь сотрудничать в качестве партнера в этом важном семинаре, объединяющем ведущих экспертов в этой области из разных уголков мира.
“Европейский Союз поддерживает армянскую культуру, способствуя тесному сотрудничеству со странами-членами ЕС, в том числе посредством программы “Креативная Европа” и других целевых программ. В Европейском Союзе и в наших отношениях с Арменией нас объединяет многообразие, и мы рады сделать сотрудничество в культурной сфере приоритетным направлением социальной и экономической жизни, включая содействие областви творчества, культурного наследия и культурного туризма. Письменное наследие уникально в этом отношении. Как известно, в начале - было слово. Желаю всем вам плодотворной и продуктивной работы на семинаре и пусть усилия, направленные на сохранение и восстановление письменного слова, увенчаются успехом”, - заключил Марагос.