Հայաստանն իդեալական վայր է ՏՏ ոլորտի մասնագետների և ընկերությունների համար․ ԱՏՁՄ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպիչները նշում են, որ հասել են իրենց հիմնական երեք նպատակների իրականացմանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
«Առաջին նպատակը Հայաստանն ամբողջ աշխարհին ավելի ճանաչելի դարձնելն է՝ որպես IT ոլորտոմ զարգացած երկիր։ Դա մեզ հաջողվեց այն առումով, որ այս երեք օրերի ընթացքում, շփվելով տարբեր ընկերությունների տնօրենների հետ, շատ դրական արձագանքներ եմ ստացել, որովհետև բոլորը կարողացել են ելույթներ ունենալ և հարցազրույցներ տալ։ Այստեդ էին նաև բազմաթիվ արտասահմանյան թղթակիցներ։ Գալիք օրերին մասնագիտացված մեդիա դաշտում կտեսնենք արդեն այն հրապարակումները, որոնք ավելի կոնկրետ և հանգամանորեն կանդրադառնան Հայաստանում անցկացված կոնգրեսին»,- ասաց Եսայանը։
Երկրորդ նպատակն այն է, որպեսզի հայաստան ժամանած հյուրերի համար՝ սկսած Ռոդրիգո Մեսիից (խմբ․ աշխաչհահռչակ ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսիի եղբայրն է), վերջացրած վենչուրային կապիտալ ունեցող կամ կառավարող բազմաթիվ մարդկանցով, ովքեր եկել և ծանոթացել են հայաստանյան ստարտափներին և տեղի էկոհամակարգին, կազմակերպվեն շահավետ և օգտակար ծանոթություններ։ Այստեղ էլ, Եսայանի պնդմամբ, կան մեծ տեղաշարժեր։
«Երրորդ նպատակն էլ բիզնես միջավայրի շփումների ապահովումն է, որպեսզի կայացած ընկերությունները կարողանան դուրս գալ դրսի շուկաներ։ Օրինակ՝ Քաթարից ունեինք հյուրեր, որոնց հետ արդեն քննարկվել է արաբական այդ երկրում համագործակցություն ծավալելու հարցը։ Կան հայկական ընկերություններ, որոնք կապեր են հաստատել Գերմանիայի գործընկերների հետ՝ քննարկելով համագործակցության տարբեր թեմաներ։ Երրորդ նպատակը նույնպես իրականացել է, և ես համոզված եմ, որ ապագայում կլինեն նշանակալի արդյունքներ՝ փոխհատուցելով մեր կատարած հսկայական աշխատանքը»,- ասաց ԱՏՁՄ նախագահը։
Անդրադառնալով հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք տեսանելի ապագայում ՀՀ-ում նույնպես ստեղծել սիլիկոնային հովիտ, ինչպիսին կա Միացյալ Նահանգներում՝ հաշվի առնելով, որ մեզ մոտ IT ինժեներական միտքը մասնագետների կողմից գնահատվում է շատ բարձր, Եսայանն ընդգծեց, որ այդ կապակցությամբ նույնպես զրուցել է Հայաստանից ԱՄՆ-ն տեղափոխված մասնագետների հետ, ովքեր սիլիկոնային հովտում վայելում են մեծ հեղինակություն։
«Նրանցից շատերն ասում են, որ իրենք արդեն մտածում են վերադառնալու մասին, որովհետև այսօր այդքան կարևոր չէ, թե մասնագետը մոլորակի որ կետում է աշխատում։ Այստեղ էականը բարենպաստ միջավայրի և անհրաժեշտ աշխատանքային պայմանների ստեղծումն է։ Արդեն կայացած ընկերությունները կարող են աշխատել նաև Հայաստանում, քանի որ շատերի պնդմամբ՝ ՀՀ-ում կյանքի որակը լավն է՝ սկսած երեխաներին ուսման տալուց, վերջացրած անվտանգության խնդիրներով։ Եթե մեզ հաջողվի շրջակա միջավայրը ավելի լավացնել և այդ ուղղությամբ իրականացնել կոնկրետ աշխատանքներ, ապա կհասնենք ավելի մեծ արդյունքների։ Օրինակ՝ պետք է խթանել IT այգիների ստեղծումն ու խորացնել մասնագիտական ուսուցանումը։ Մեր երկիրն ուղղակի իդեալական վայր է IT մասնագետների և ընկերությունների համար՝ մեզ մոտ աշխատելու առումով»,- ասաց ԱՏՁՄ նախագահը։
Որպես խոսքերի ապացույց՝ Եսայանը նշեց այն հանգամանքը, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության պատճառով IT ոլորտի բազմաթիվ ռուս և ուկրաինացի մասնագետներ ժամանեցին Երևան և այստեղ հաջողությամբ շարունակեցին իրենց գործունեությունը։
«Այստեղ էլ կա աշխատանքի տիրույթ, պետք է շատացնենք ռուսալեզու դպրոցները, լավացնենք միջավայրը, այսինքն՝ անենք այն՝ ինչ ժամանակին արեց Սինգապուրը, որտեղ այսօր իրենց լավ են զգում թե՛ բիզնեսի ներկայացուցիչները, թե՛ շարքային քաղաքացիները։ Հայաստանը կարող է շահագրգռել նաև 80 միլիոն բնակչություն ունեցող Իրանին, որտեղ IT ներուժը նույնպես ահռելի է, կան հրաշալի մասնագետներ, սակայն երկիրը գտնվում է միջազգային պատժամիջոցների ներքո, իսկ դա շատերին ստիպում է գործունեությունը շարունակել արտասահմանում։ Եթե նրանց էլ առաջարկենք հարմարավետ պայմաններ, կնախընտրեն աշխատել մեզ մոտ, իսկ մեր տնտեսությունը միայն կշահի դրանից»,- եզրափակեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահը։

Armenia is perfect for IT companies and specialists – UATE president
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Organizers of WCIT2024/DigiTech have said that they have achieved their main three goals.
“The first goal was to promote Armenia as a developed IT country across the world,” Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) President Alexander Yesayan told Armenpress, adding that various IT executives have spoken very positively about the event. “Many foreign reporters were also here, and soon we will see publications in the specialized media arena that would concretely and comprehensively cover the congress in Armenia.”
The second goal is to organize useful networking for the guests who have arrived to Armenia, from Rodrigo Messi [Lionel Messi’s brother] to venture capitalists who are here to get to know Armenian startups and the local ecosystem, Yesayan said.
“The third goal is to ensure contacts with business environment in order for successful companies to be able to access foreign markets. For example, we had guests from Qatar with whom we discussed engaging in cooperation in their country. There are Armenian companies who established contacts with their partners in Germany, discussing various cooperation topics. The third goal has been implemented as well, and I am sure that we will have significant results in the future for the huge work that we did,” he said.
Asked whether it’s possible to create a Silicone Valley in Armenia given the successful IT sector, Yesayan said he’s talked about this topic with specialists who moved from Armenia to the U.S. and are working in Silicone Valley.
“Many of them told me that they are now thinking about returning because today it doesn’t really matter where the specialist is working from around the world. What matters is the creation of a favorable environment and the necessary working conditions. The companies who are already successful can work from Armenia because many people say that the quality of life here in Armenia is good, starting from education for children up to security. If we succeed in improving the environment and do specific work in this direction, we will achieve bigger results. For example, we must encourage the creation of IT parks and deepen vocational training. Our country is a perfect place for IT specialists and companies in terms of working here,” Yesayan said, citing the numerous Russian and Ukrainian IT specialists who’ve successfully continued their career in Armenia after relocating to the country due to the Russian-Ukrainian war.
“We must increase the number of Russian-language schools, improve the environment, meaning, do what once Singapore did, where both business representatives and regular people feel good. Armenia can be of interest to Iran, which has a population of 80 million and where there is immense IT potential and wonderful specialists, however the country is under international sanctions which forces many people to continue working abroad. If we offer convenient conditions to them, they will prefer to work here and our economy will only benefit from this,” Yesayan said.