Pandai Education ընկերությունն արժանացավ WITSA ստարտափների համաշխարհային գավաթին WCIT2024/DigiTec շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալայզիան ներկայացնող Pandai Education ընկերությունն արժանացել է Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի՝ WITSA-ի համաշխարհային գավաթին (WITSA World Cup (WWC))։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին WCIT2024/DigiTec-ից, «Զոհարի մարտահրավերի գավաթ»-ի (Zohari Challenge Trophy) համար իրենց նորարարական լուծումներով մրցել են 16 ստարտափներ և տեխնոլոգիական ընկերություններ աշխարհի 10 երկրներից, որոնց գործունեության շրջանակն ընդգրկում էր կյանքի բոլոր ոլորտները՝ կրթություն, առողջապահություն, բանկային գործ, առևտուր, թվային գովազդների օպտիմալացում, այլ։
«WITSA համաշխարհային գավաթը կարևոր մրցանակ է, որը խթանում է գլոբալ տեխնոլոգիական նորարարությունը։ Համախմբելով աշխարհի խոստումնալից ձեռնարկատիրական մտքերը՝ մենք նպաստում ենք աջակցության, գործընկերության և ներդրումների էկոհամակարգի զարգացմանը, որոնք կձևավորեն տեխնոլոգիաների ապագան»,- միջոցառման ավարտին նշել է Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) տնօրեն դոկտոր Դեն Ի Քհուն։
«WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցանակաբաշխությունը (WITSA World Cup (WWC)) տեղի ունեցավ WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում, Երևանում, հոկտեմբերի 7-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Մրցույթին մասնակցում էին ստարտափներ 10 երկրներից (Իսպանիա, Ռումինիա, Հունաստան, Հայաստան, Հորդանան, Մալայզիա, Եգիպտոս, Հունաստան, Միացյալ Թագավորություն, Բահրեյն), որոնցից յուրաքանչյուրում անց էր կացվել մրցույթի տեղական փուլը և հաղթողները ներկայացնում էին իրենց երկիրը Հայաստանում անցկացվող համաշխարհային գավաթի խաղարկման ընթացքում։
WITSA-ի համաշխարհային գավաթում Հայաստանը ներկայացնում էին Երևանում օգոստոսին հաղթող ճանաչված Text'nPayMe և AllClean ստարտափները՝ ցուցադրելով նորարարական մոտեցումներն ու ազդեցիկ լուծումների հայկական ներուժը։
WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում հոկտեմբերին, երեք օր շարունակ ստարտափ ընկերությունները ներկայացրին իրենց գաղափարներն ու գործունեությունը․ եզրափակչում մրցեցին Մալայզիայից ժամանած երկու ընկերություններ։
Հաղթող ճանաչված Pandai Education ընկերության հարթակը, օգտագործելով անհատականացված կրթական գործիքներ և գնահատման մեթոդաբանություն, խթանում է ուսուցման գործընթացը։ Այն գրավել էր ժյուրիի ուշադրությունն իր մասշտաբայնությամբ և ազդեցությամբ ինչպես ուսուցիչների, այնպես էլ ուսանողների շրջանում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Pandai Education-ի հաղթանակը կարևոր ձեռքբերում է ոլորտի համար, և մենք անչափ հպարտ ենք տեսնելու մրցույթի եզրափակչում մրցող կազմակերպությունները, որոնք ներկայացրին իրենց նորարարությունները։ WITSA համաշխարհային գավաթը ստեղծվել է խթանելու և տարածելու համար տեխնոլոգիական առաջընթացը սահմաններից դուրս, և Pandai-ի հաղթանակը լավագույնս արտացոլում է այն գլոբալ ազդեցությունը, որը այս մրցույթը կարող է ունենալ։ Այս միջոցառումը նշանավորում է նորարարությունը, ձեռնարկատիրությունը և համագործակցությունը, որոնք WITSA-ի առաքելության հիմնաքարերից են»,- նշել է Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA), նախագահող դոկտոր Շան Սիան։
Հոկտեմբերի 4-7-ը Հայաստանում տեղի ունեցավ տարվա ամենասպասված տեխնոլոգիական միջոցառումը՝ Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը՝ WCIT2024/DigiTec-ը Մարզահամերգային համալիրում, որի շրջանակում անցկացվեց նաև ԴիջիԹեք էքսպոն Մերիդիան կենտրոնում։ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով WCIT2024/DigiTec համաժողովը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցության ուժեղացման, ներդրումների և տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում (ՏՀՏ) լուծումների կարևորությունն ընդգծող համաշխարհային հարթակ դարձավ՝ միավորելով մեկ հարկի տակ միջազգային և լոկալ մի շարք խոսնակների։
Հայկական ստարտափների մասին, որոնք մասնակցում էին WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցաշարին՝
Text'nPayMe-ն վճարային նորարարական հավելված է, որը մասնագիտացած է բանկերի, ֆինանսական կորպորոցիաների, հեռահաղորդակցության և առցանց խանութների համար՝ առաջարկելով վճարային նորարարական լուծումներ։
Allclean-ը բնակելի տարածքների մաքրման ընկերություններին և տարածքների սեփականատերերին կապող հարթակ է՝ նպատակ ունի դյուրինացնելու մաքրման գործընթացը:
WCIT-ի մասին. Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT) հեղինակավոր համաշխարհային միջոցառում է, որը կազմակերպվել է ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից: WCIT-ը համախմբում է տեխնոլոգիայի առաջնորդներին, ոլորտի մասնագետներին, կառավարության ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից՝ ուսումնասիրելու և ձևավորելու համար տեխնոլոգիայի ապագան և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա:
Կայքէջ։ https://wcit2024-digitec.com
Facebook: https://www.facebook.com/wcit2024.digitec
WCIT/DigTec-ի մասին. Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը (WCIT) հեղինակավոր համաշխարհային միջոցառում է, որը կազմակերպվել է ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից: WCIT-ը համախմբում է տեխնոլոգիայի առաջնորդներին, ոլորտի մասնագետներին, կառավարության ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից՝ ուսումնասիրելու և ձևավորելու համար տեխնոլոգիայի ապագան և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա:
Կայքէջ։   https://wcit2024-digitec.com
ԱՏՁՄ-ի մասին․ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը համախմբում է ոլորտի ավելի քան 160 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ ԱՏՁՄ-ն նվիրված է արդյունաբերության աճին թիրախային նախագծերի միջոցով. հիմնադրել համապարփակ տեխնոլոգիական կրթություն Հայաստանում («Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ), դյուրացնել մուտքը համաշխարհային շուկա և փորձի փոխանակում կազմակերպված պատվիրակությունների միջոցով։
Բացի այդ, ԱՏՁՄ-ն զգալի ազդեցություն ունի նաև իրավական դաշտի վրա՝ քաղաքականության մշակման և կառավարության հետ համագործակցության միջոցով՝ խթանելով մրցակցային, բայց համագործակցային բիզնես միջավայրը։ ԱՏՁՄ-ն հայտնի է խոշոր միջոցառումների կազմակերպմամբ, որոնք ընդգծում են հայկական տեխնոլոգիական առաջընթացը։ Հատկանշական է WCIT 2019-ի հյուրընկալումը, WCIT 2024-ը և ամենամյա DigiTec Expo-ն, որն անցկացվում է արդեն մոտ 20 տարի՝ ցուցադրելով նորարարություններն ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային լսարանին։ Այս ջանքերի շնորհիվ ԱՏՁՄ-ն շարունակում է բարձրացնել Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային տեխնոլոգիական միջավայրում։
Պաշտոնական կայքէջ՝ https://www.uate.org/
ԴիջիԹեք-ի մասին․ «ԴիջիԹեք Էքսպոն» տարածաշրջանի ամենալայնածավալ տեխնոլոգիական ամենամյա ամենալայնածավալ միջոցառում է, որտեղ ավելի քան 100 թիմեր ներկայացնում են իրենց արտադրանքը, ծառայություններն ու ընկերությունները՝ հազարավոր B2B, կառավարական և B2C այցելուներին։

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS.  The World Innovation, Technology, and Services Alliance (WITSA) announced that Pandai Education from Malaysia has emerged as the global champion of the WITSA World Cup (WWC). 16 startups and tech companies from 10 countries competed for the Zohari Challenge Trophy, showcasing their innovative solutions across various sectors, including education, healthcare, banking, commerce, digital advertising optimization, and more.
“The WITSA World Cup is a milestone in our efforts to promote global tech innovation. By uniting the brightest entrepreneurial minds from across the world, we are helping to cultivate an ecosystem of support, partnership, and investment that will shape the future of technology,”-said Dato’ Dan E Khoo, WITSA CEO.
The WITSA World Cup (WWC) award ceremony took place in frames of the WCIT2024/DigiTec in Yerevan, Armenia, on October 7, 2024, at the Karen Demirtchian Complex.
Startups from 10 countries (Spain, Romania, Greece, Armenia, Jordan, Malaysia, Egypt, the United Kingdom, and Bahrain) participated in the competition, each having previously held national competitions in their respective countries. The winners represented their nations during the global cup competition held in Armenia.
Text'nPayMe and AllClean startups represented Armenia at the WITSA World Cup 2024, the finalist at the WITSA National Competition in Armenia in August, and were granted a unique opportunity to showcase their solutions and compete on the international stage among other countries this fall.
Startup companies presented their ideas and activities over the three days of the WCIT2024/DigiTec. In the final round, two companies from Malaysia competed for the top spot.
Text'nPayMe and AllClean, the finalists of the WITSA National Competition from Armenia, held in August, represented Armenia at the WITSA World Cup. They showcased innovative approaches and highlighted the potential of impactful solutions from Armenia.
The Pandai Education company was announced as a winning platform that enhanced learning through personalized educational tools and assessments and had captured the attention of judges for its scalability and impact on both educators and students.
“Pandai Education’s victory is a remarkable achievement, and we are incredibly proud of all the global finalists who showcased their innovations. The WITSA World Cup was established to foster and promote technological advancement across borders, and Pandai’s triumph is a perfect reflection of the global impact this competition is capable of creating. This event celebrates innovation, entrepreneurship, and collaboration, all hallmarks of WITSA’s mission,”-said Dato’ Dr. Sean Seah, WITSA Chairman.
From October 4-7, the most awaited technological event, of the year, WCIT2024/DigiTec, took place in Armenia at the Sport and Concert Complex after Karen Demirtchian, with the DigiTec Expo in the Meridian Expo Center.
WCIT2024/DigiTec opening marked with an open-air concert in Yerevan Republic Square, by the Armenian State Symphony Orchestra conducted by Sergey Smbatyan, followed by an exclusive performance by American singer and songwriter Jason Derulo. The following three days were full of speeches and panel discussions on AI at the Karen Demirchyan Sports Complex. Under the headline “THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics,” WCIT 2024/DigiTec served as a global platform to amplify the impact of information technologies, emphasizing the importance of applied sciences, investments, and presence across diverse regions and economies.
About Armenian startups that participated in the WITSA World Cup competition:
Text'nPayMe is a fintech and deep tech company, specialising in innovative payment solutions for banks, fintechs, telecoms, and online shops. The payment keyboard seamlessly integrates into any app, enabling users to transact securely and conveniently within their favorite social networks, messaging apps, and beyond.
Allclean connects residential cleaning companies with property managers and streamlines all operations.
About WCIT: The World Congress on Innovation and Technology (WCIT) is a global catalytic platform of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA) - a consortium of over 80 information technology (IT) industry associations from economies around the world. For 40 years, technology leaders—CEOs and investors, policymakers and government officials, academics and technologists—have joined in this annual event to discuss the state of the industry, where it is headed, and what it means for our future. Past speakers include Bill Clinton, Vint Cerf, Bill Gates, Ginni Rometty, Larry Ellison, Anne Mulcahey, Faqir Chand Kohli, and Michael Dell. .
Official website: https://wcit2024-digitec.com/
Facebook: https://www.facebook.com/wcit2024.digitec
About WITSA: The World Innovation, Technology, and Services Alliance (WITSA) is an alliance of tech industry associations from 80 countries and economies. WITSA is dedicated to advocating policies that advance industry growth and development; facilitating international trade and investment in tech products and services; strengthening WITSA members’ national industry  associations; and providing members with a broad network of professional contacts. WITSA’s global signature platform, the World Congress on Innovation & Technology (WCIT), is the premier global industry-sponsored tech conference.
Official website: https://www.witsa.org
About UATE: The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) represents over 160+ high-tech companies in Armenia, including both local and international firms. UATE is dedicated to driving industry growth through key initiatives: establishing comprehensive technology education across Armenia (Armath Engineering Makerspaces), facilitating global market access, and exchanging expertise through organized delegations. Additionally, UATE significantly influences the legal field through policy- making and government cooperation, fostering a competitive yet collaborative business environment.
UATE is renowned for organizing major events that highlight Armenian technological advancements. Notably, it hosted WCIT in 2019 and is set to host it again in 2024, while also annually organizing the DigiTec Expo for nearly 20 consecutive years showcasing innovations to both local and global audiences. Through these efforts, UATE continues to elevate Armenia’s presence in the global tech landscape.
Official website: https://www.uate.org
About DIGITEC: The Digitec exhibition is an annual event organized by the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) since 2005, showcasing Armenia's tech potential, innovation, and prospects. With up to 80,000 attendees each year, the exhibition serves as a platform to explore global technological trends. Digitec continues to evolve. In 2023, UATE organized two simultaneous exhibitions, each featuring 120 companies and hosting over 100 speakers. By the end of 2023, participating companies facilitated over 100 million AMD in transactions during Digitec2023.
DigiTec 2024 is scheduled to take place this year from October 4th to 6th at the "Meridian" Expo Center (Voskerichinen 1, Yerevan).