Իլոն Մասկն ուղերձ է հղել Երևանում անցկացված WCIT2024-ի մասնակիցներին և խոսել Starlink-ը Հայաստան բերելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Tesla-ի, SpaceX-ի, OpenAI-ի համահիմնադիր Իլոն Մասկը հատուկ ուղերձ է հղել Երևանում անցկացված Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT2024) մասնակիցներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձը հնչեցրել է Viki, Pixel Labs, ինչպես նաև աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսիին պատկանող Play Time Ventures ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն, Սիլիկոնյան հովտի ձեռնարկատեր Ռազմիգ Հովագիմյանը:
«Ողջունում եմ բոլորին: Ցավում եմ, որ այս անգամ չկարողացա լինել Երևանում, բայց հուսով եմ հաջորդ անգամ անձամբ ներկա գտնվել: Ոգևորված եմ Starlink-ը Հայաստան բերելու և տեղի տեխնոլոգիական համայնքի հետ հիանալի նախագծեր իրականացնելու գաղափարով` տիեզերքի ուսումնասիրությունից մինչև բաց ու թափանցիկ Արհեստական բանականության զարգացում, որն էլ ավելի կընդլայնի մարդկային ճանաչողության սահմանները»,-ասված է Իլոն Մասկի ուղերձում:
Հայաստանը WCIT-ն հյուրընկալել էր երկրորդ անգամ, առաջինը կայացել է 2019 թվականին: WCIT2024-ը անցկացվել է հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով:

Илон Маск обратился с посланием к участникам WCIT 2024 в Ереване, рассказал об идее запустить Starlink в Армении
Илон Маск, соучредитель компаний Tesla, SpaceX, OpenAI направил специальное послание участникам Всемирного конгресса инноваций и технологий (WCIT 2024), прошедшего в Ереване. Как передает Арменпресс, послание зачитал исполнительный директор компаний Viki, Pixel Labs, инвестиционной компании Play Time Ventures, принадлежащей известному футболисту Лионелю Месси, предприниматель из Кремниевой долины Размик Овагимян.
“Я приветствую всех. Сожалею, что в этот раз я не смог быть в Ереване, но я надеюсь в следующий раз присутствовать там лично. Я воодушевлен идеей - запустить Starlink в Армении и реализовывать замечательные проекты с местным технологическим сообществом, от исследования космоса до разработки открытого и прозрачного искусственного интеллекта, который еще больше расширит границы человеческого познания”, - говорится в сообщении Илона Маска.
Армения принимала WCIT уже во второй раз, первый прошел в 2019 году. Конгресс WCIT2024 состоялся 4-7 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна под названием “СИЛА МЫСЛИ. Искусственный интеллект за пределами границ, в рамках этики”.