Հայ ինժեներական ներուժը կարող է մեծ փոփոխություններ բերել համաշխարհային ասպարեզում, Երևանում մեկնարկել է WCIT 2024 եռօրյա կոնգրեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT 2024) չափազանց կարևոր միջազգային հարթակ է լինելու նորանոր բացահայտումների համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեդիա զոնայում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ շեշտելով, որ վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հայաստանը երկրորդ անգամ է հյուրընկալում նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը, ինչը գալիս է ևս մեկ անգամ ընդգծելու ՀՀ-ի հավակնությունները՝ դառնալու տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կարևորագույն հաբ-կենտրոն:
«Վերջին ամիսների ընթացքում Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մեր գործընկերները` Հայկ Կարապետյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև պետական տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ համատեղ մեծածավալ աշխատանքի արդյունքում փորձել են երեք օր շարունակ Հայաստանն առաջարկել իբրև կարևորագույն կիզակետ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա, և ես առավել քան վստահ եմ, որ այս երեք օրվա ընթացքում մենք ինքներս մեզ համար բացահայտելու ենք արհեստական բանականության կողմից մարդկությանը և առհասարակ տեխնոլոգիական աշխարհին առաջարկվող նոր հնարավորություններ, նոր գործիքակազմեր, որոնք գալիս են փոխելու և հեղափոխելու առհասարակ մեզ բոլորիս, մեր կյանքը, մեր մոլորակը: Առավել քան վստահ եմ, որ կոնգրեսը չափազանց կարևոր միջազգային հարթակ է լինելու նորանոր բացահայտումների համար»,- ասաց Մխիթար Հայրապետյանը:
Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) ղեկավար Շան Սիան իր հերթին նշեց, որ 2019 թվականի կոնգրեսի օրերին կրկին հավաքվել էին Երևանում, հետևաբար ունեն բազմաթիվ հաճելի հիշողություններ: Նա տեղեկացրեց, որ WITSA-ն 28-րդ անգամ է կազմակերպում այս կոնգրեսը: Վերջին երկուսն անցկացվել էին ասիական երկրներում:
«Կոնգրեսի օրերին խոսելու ենք ոչ միայն արհեստական բանականության, այլև այն ձեռքբերումների մասին, որոնք ապահովել է մեր կազմակերպությունը: Աշխարհում կան բազմաթիվ երկրներ, որոնք լրջորեն քննարկում են արհեսատական բանականության կիրառելիության հարցը տարբեր ասպարեզներում և նրանց միջև առկա է լուրջ մրցակցություն: Հաճելի է, որ նմանատիպ միջոցառումներն անցնում են կառավարությունների հովանու ներքո, ինչն ավելի արժեքավոր է դարձնում համագործակցությունը թվային հարթակում: Ուրախ կլինենք մեր մրցանակը շնորհել արժանավորներին այս կոնգրեսի շրջանակում: Ընտրելու ենք լավագույններին, աշխատելու ենք լավագույններից լավագույնների հետ: Այս ամբողջ տարվա ընթացքում խոսելու ենք արհեստական բանականության մասին, որպեսզի նաև սկսնակ ընկերությունները ծանոթանան առաջադեմ պրակտիկային: Վերջում հանդես կգանք համապատասխան հրապարակումներով այն մասին, թե ինչպես կարելի է օգտագործել արհեստական բանականությունը հանուն ընդհանուր բարօրության, հանուն ավելի արդյունավետ համակարգերի ստեղծման: Հերթական հրապարակումը պատրաստ կլինի այս եռօրյա կոնգրեսի ավարտին: Դա կլինի յուրատեսակ ուղեցույց նաև այն սկսնակ երկրների համար, որոնք այս ոլորտում կցանկանան մեզ հետ անցնել նույն ճանապարհը»,-ասաց Շան Սիան:
WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը նշեց, որ եռօրյա համաժողովի առանցքում կլինեն քննարկումներ արհեստական բանականության և տարբեր ճյուղերում դրա կիրառության վերաբերյալ՝ կրթությունից մինչև տիեզերական տեխնոլոգիաներ: Նա հույս հայտնեց, որ այս ամենն իսկապես կլինի հրապուրիչ բոլորի համար:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանն էլ ասաց, որ այն, ինչ քննարկվելու է համաժողովի ընթացքում, իսկապես արժեքավոր է, որովհետև հարցը հիմնականում առնչվում է արհեստական բանականությանը:
«2019 թվականին մենք WCIT կոնգրեսն անցկացրեցինք Հայաստանում և հիմա երկրորդ անգամ ենք այն հյուրընկալում Երևանում: Հատուկ շնորհակալություն WITSA-ի տնօրենին, ով սիրահոժար թույլ տվեց համաժողովը ևս մեկ անգամ անցկացնել Հայաստանում: Այս տարի ևս կօգտվենք բացառիկ հնարավորությունից՝ քննարկելու թեմաներ, որոնք վերաբերում են արհեստական բանականության զարգացման միտումներին: Մյուս կողմից մեր տեղի ընկերությունները հնարավորություն կստանան անմիջականորեն մասնակցելու քննարկումներին՝ հաստատելով համագործակցության նոր կապեր և ներկայացնելով գաղափարներ, որոնք կվերածվեն բիզնես ծրագրերի»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Ասուլիսին ներկա Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշեց, որ Հայաստանն այն կետերից է, որը շատ շուտով կլինի IT համայնքի համար համաշխարհային վառվող կետ:
«Շնորհակալ ենք ՀՀ կառավարությանը նման ռազմավարությանն աջակցելու համար: Մեր ընկերությունը, որը համարվում է AI-ի արյունատար ուղիները, պարզապես չէր կարող չմասնակցել նման կարևոր միջոցառմանը և չաջակցել նման համաժողովներին, որոնք ապագայում նույնպես կանցկացվեն Հայաստանում: Նմանօրինակ միջոցառումների շնորհիվ կարողանում ենք բացահայտել մեր երկրի ներուժը և այս տարի կարողացանք համատեղել DigiTec-ը և WCIT-ին: Շատ խորհրդանշական է, որ առաջինի դեպքում մեզ մոտ անցկացվում է 19-րդ, իսկ երկրորդի դեպքում 28-րդ համաժողովը: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ լինելու է շարունակականություն և մենք ներուժի առումով դեռ ունենք բացահայտման տեղեր: Մեր ինժեներական ներուժն իրականում կարող է մեծ փոփոխություններ բերել համաշխարհային թրենդում»,-ասաց Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրենը:
Ասուլիսից հետո տեղի ունեցավ WCIT2024/DigiTec-ին նվիրված նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը՝ ՀայՓոստի հետ համագործակցությամբ։

Армянский инженерный потенциал может принести большие изменения на мировой арене: в Ереване стартовал трехдневный конгресс WCIT 2024
Всемирный конгресс по инновациям и технологиям (WCIT 2024) станет чрезвычайно важной международной платформой для новых открытий.
Как передает Арменпресс, такое мнение на пресс-конференции в медиа-зоне Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна высказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что за последние пять лет Армения второй раз принимает Всемирный конгресс инноваций и технологий, который призван еще раз подчеркнуть: Армения претендует стать важнейшим региональным технологическим хаб-центром.
«В течение последних месяцев наши партнеры из Союза предприятий передовых технологий во главе с Айком Карапетяном, а также представители различных государственных ведомств в результате масштабной совместной работы в течение трех дней пытались представить Армению в качестве важнейшей точки на технологической карте, и я более чем уверен, что в течение этих трех дней мы открыли для себя новые возможности, новые инструменты, предлагаемые искусственным интеллектом человечеству и технологическому миру в целом, которые изменят и революционизируют всех нас, нашу жизнь, нашу планету в целом. я более чем уверен, что конгресс станет чрезвычайно важной международной платформой для новых открытий», - сказал Мхитар Айрапетян.
Глава Всемирного альянса инноваций, технологий и услуг (WITSA) Шань Ся в свою очередь отметил, что в дни конгресса 2019 года они снова были в Ереване, поэтому у них осталось много приятных воспоминаний. Он сообщил, что WITSA организует этот конгресс в 28-й раз. Последние два прошли в азиатских странах.
«В ходе Конгресса мы будем говорить не только об искусственном интеллекте, но и о достижениях, которые предоставила наша организация. В мире существует множество стран, которые серьезно обсуждают возможность применения искусственного интеллекта в различных сферах, и между ними существует серьезная конкуренция. Хорошо, что подобные мероприятия проводятся под эгидой правительств, что делает сотрудничество на цифровой платформе еще более ценным. Мы будем рады вручить нашу награду самым достойным в рамках этого съезда. Мы выберем лучших, будем работать с лучшими из лучших. Весь этот год мы будем говорить об искусственном интеллекте, чтобы даже стартапы могли познакомиться с передовыми практиками. В итоге мы выпустим соответствующие публикации о том, как использовать искусственный интеллект для общего блага, для создания более эффективных систем. Следующая публикация будет готова к концу трехдневного конгресса. Это также будет своего рода руководством для тех начинающих стран, которые захотят пойти по тому же пути, что и мы в этой области», — сказала Шань Ся.
Исполнительный директор оргкомитета WCIT2024//DigiTec Айк Карапетян отметил, что в центре внимания трехдневной конференции будут обсуждения искусственного интеллекта и его применения в различных сферах: от образования до космических технологий. Он выразил надежду, что все это действительно будет привлекательно для всех.
Президент Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян заявил, что то, что будет обсуждаться в ходе конференции, действительно ценно, поскольку вопрос в основном связан с искусственным интеллектом.
«В 2019 году мы провели Конгресс WCIT в Армении, а сейчас во второй раз проводим его в Ереване. Особая благодарность директору WITSA, который любезно позволил провести конференцию еще раз в Армении. В этом году мы также воспользуемся уникальной возможностью обсудить темы, связанные с тенденциями развития искусственного интеллекта. С другой стороны, наши местные компании получат возможность непосредственно участвовать в обсуждениях, устанавливать новые кооперационные связи и представлять идеи, которые превратятся в бизнес-планы", - сказал Александр Есаян.
Присутствовавший на пресс-конференции генеральный директор Team Telecom Армения Айк Есаян отметил, что Армения является одной из тех точек, которая очень скоро станет глобальной горячей точкой для IT-сообщества.
Мы благодарим правительство РА за поддержку такой стратегии. Наша компания, которую считают кровеносной системой IT, просто не могла не участвовать в столь важном мероприятии и поддерживать подобные конференции, которые в будущем также пройдут в Армении. Благодаря таким мероприятиям мы можем раскрыть потенциал нашей страны и в этом году нам удалось объединить DigiTec и WCIT. Весьма символично, что здесь проходит и 19-я, и 28-я конференции. Все это показывает, что преемственность будет сохраняться, и нам еще есть что открыть с точки зрения потенциала. Наш инженерный потенциал действительно может внести большие изменения в глобальную тенденцию», - заявил генеральный директор Team Telecom Армения.
После пресс-конференции совместно с HayPost состоялась официальная церемония гашения марки, посвященной WCIT2024/DigiTec.