Միրզոյանը և Բայրամովը Նյու Յորքում պայմանավորվել են լրացուցիչ ջանքեր ներդնել ՀՀ-Ադրբեջան  խաղաղության համաձայնագրի ամենասեղմ ժամկետում կնքման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ սեպտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, կողմերը համաձայնել են ներդնել լրացուցիչ ջանքեր «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի՝ ամենասեղմ ժամկետում կնքման ուղղությամբ։

Mirzoyan and Bayramov agree in New York to intensify efforts for concluding Armenia-Azerbaijan peace agreement in shortest time
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS.On 26 September 2024 under the initiative and with participation of the U.S. Secretary of State Antony J. Blinken, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met in New York, on the sidelines of the 79th session of the UN General Assembly, Armenia's Foreign Ministry said in a readout.
The parties agreed to put additional efforts towards the conclusion of the Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations in the shortest possible period.
The Armenian and Azerbaijani sides expressed their gratitude to the Secretary of State for organizing the meeting.