Իրանը միջոցներ կձեռնարկի Լիբանանում իր դեսպանի վրա հարձակման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը միջոցներ կձեռնարկի Լիբանանում տեղի ունեցած պայթյունների ժամանակ իր դեսպան Մոջթաբա Ամանիի վրա հարձակման առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչը համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հարկ եղած միջոցները կձեռնարկի Լիբանանում իր դեսպանի վրա հարձակման առնչությամբ, որի հետևանքով նա վիրավորվել է», - նամակից հատված է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
Սաիդ Իրավանին նամակում նաև նշել է, որ Թեհրանն իրեն իրավունք է վերապահում անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ արձագանքելու նման հրեշավոր հանցագործությանը։ Ըստ Իրանի մշտական ներկայացուցչի՝ «Իսրայելի գործողությունները Լիբանանում» ուղղված են եղել «սպանելուն, բնաջնջելուն և քաղաքացիական բնակչությանը մեծ տառապանք ու լուրջ խեղումներ պատճառելուն» և մարդկության դեմ հանցագործություն են։
«Անկասկած, իսրայելական ռեժիմն է կրում ողջ պատասխանատվությունը նման սարսափելի հանցագործությունների կատարման համար», - ընդգծել են ներկայացուցչությունում։
Իրանը կարծում է, որ Իսրայելին աջակցող Արևմուտքի երկրները, հատկապես ԱՄՆ-ն, նույնպես միջազգային պատասխանատվություն են կրում նրա գործողությունների համար։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և Անվտանգության խորհուրդը պետք է անվերապահորեն դատապարտեն Իսրայելի ահաբեկչական գործողությունները և նողկալի հանցագործությունը Լիբանանում Իրանի դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության ղեկավարի դեմ, ինչպես նաև Լիբանանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խախտումներն ու հարձակումները Լիբանանի քաղաքացիական անձանց վրա»,- հայտարարել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչը։
Լիբանանում Իրանի դեսպանը սեպտեմբերի 17-ին Լիբանանում հազարավոր փեյջերների պայթյուններից տուժածների թվում էր: Սեպտեմբերի 17-ի հարձակման ընթացքում զոհվել է 12 մարդ, շուրջ 2800 մարդ վիրավորվել է։ Սեպտեմբերի 18-ին պայթյունների երկրորդ ալիքի հետևանքով զոհվել է 20 մարդ։

Иран примет меры в связи с нападением на своего посла в Ливане
Тегеран примет меры в ответ на нападение на своего посла Моджтаба Амани в результате действий Израиля в Ливане. Как передает Арменпресс, об этом заявил постоянный представитель Ирана при ООН в письме, адресованном генеральному секретарю всемирной организации.
“Исламская Республика Иран примет необходимые меры в связи с нападением на своего посла в Ливане, в результате которого он был ранен”, - Интерфакс приводит выдержку из письма.
Саид Иравани также заявил в письме, что Тегеран оставляет за собой право принять необходимые меры для реагирования на столь чудовищное преступление. По словам постпреда Ирана, действия Израиля в Ливане были направлены на “убийство, истребление и причинение больших страданий и серьезных увечий гражданскому населению” и являются “преступлением против человечности”.
“Несомненно, израильский режим несет полную ответственность за совершение таких ужасающих преступлений”, - подчеркнуто в письме.
Иран считает, что западные страны, поддерживающие Израиль, особенно США, также несут международную ответственность за его действия.
“Генеральный секретарь ООН и Совет Безопасности должны безоговорочно осудить террористические действия Израиля и отвратительное преступление против главы дипломатической миссии Ирана в Ливане, а также нарушения суверенитета и территориальной целостности Ливана и нападения на ливанских гражданских лиц, - написал постоянный представитель Ирана в ООН.
Посол Ирана в Ливане оказался среди жертв тысяч взрывов пейджеров в Ливане 17 сентября. В ходе теракта 17 сентября 12 человек погибли и около 2800 человек получили ранения. 18 сентября в результате второй волны взрывов погибли 20 человек.