ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է 2025 թ. պետբյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն ու հարկաբյուջետային շրջանակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը նախ ներկայացրել է տնտեսական և հարկաբյուջետային ընթացիկ զարգացումները, բյուջեի մակրոտնտեսական շրջանակը, որոնց հիման վրա մշակվել է պետբյուջեի նախագիծը: Մանրամասներ են ներկայացվել ոլորտային ծախսերի և ըստ գերատեսչությունների առաջարկվող չափաքանակների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին և նպատակադրումներին, հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավմանը, հարկաբյուջետային քաղաքականության կանխատեսումներին:
2025թ. պետական բյուջեի նախագծի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք հարցադրումներ և առաջարկություններ:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է բոլոր գերատեսչությունների կողմից բյուջեով նախատեսված ծրագրերի և միջոցառումների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը: Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը հանձնարարել է պետբյուջեի նախագիծը բերել վերջնական տեսքի՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված առաջարկություններն ու դիտարկումները:

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. A consultation was held at the Government under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss the draft of the 2025 state budget and the fiscal framework.
According to the Prime Minister's office, Armenian Finance Minister Vahe Hovhannisyan first presented the current economic and fiscal developments and the macroeconomic framework of the budget, based on which the draft state budget was developed. Details were provided regarding sectoral expenditures, and reference was made to the Armenian government's priorities and goals, the improvement of the tax/GDP ratio, and the forecasts for fiscal policy.
Prime Minister Pashinyan emphasized the necessity for all departments to effectively implement the programs and measures outlined in the budget.
Concluding the consultation, the Prime Minister instructed that the draft state budget be finalized, taking into account the recommendations and observations presented during the meeting.