Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանը միտված գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ շարունակել զարգացնել համագործակցությունը ոլորտային ուղղություններով: Երկուստեք ընդգծվել է հատկապես տնտեսության ու առևտրի բնագավառում համագործակցության ծավալների ընդլայնման նպատակով լրացուցիչ համատեղ ջանքերի կարևորությունը։ Նախարարներն անդրադարձել են նաև երկու երկրների մայրաքաղաքներում ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացման պայմանավորվածության կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Արարատ Միրզոյանը և Պետեր Սիյարտոն քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանը միտված գործընթացը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ ՀՀ հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մասին որոշումը փաստացի կայացվեց ԵՄ խորհրդում Հունգարիայի ընթացիկ նախագահության ժամանակ՝ հույս հայտնելով, որ նախագահության հաջորդ ամիսների ընթացքում ևս հաջողությամբ կընթանան ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի ընդլայնման, համապատասխան փաստաթղթի հաստատման ուղղությամբ բանակցությունները:
Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում հայկական կողմի մոտեցումը, որն արտացոլվել է խաղաղության պայմանագրի կնքման առաջարկում, ինչպես նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը միտված՝ «Խաղաղության խաչմերուկի» հայեցակարգում:

Armenian, Hungarian foreign ministers discuss bilateral agenda and deepening partnership with EU
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. On September 10, within the framework of the “Yerevan Dialogue” international forum, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Péter Szijjártó, the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary.
The foreign ministers discussed issues of bilateral agenda, expressing readiness to continue developing cooperation in sectoral directions along with the active political dialogue, the foreign ministry said in a readout.
The Ministers stressed the importance of additional joint efforts in order to expand the scope of cooperation, especially in the field of economy and trade. The Ministers also touched upon the steps being taken to implement the mutual agreement on the opening of resident diplomatic missions in the capitals of the two countries.
Ararat Mirzoyan and Péter Szijjártó discussed the process aimed at deepening the Armenia-EU partnership. The Foreign Minister of Armenia emphasized that the decision on the Visa Liberalization Dialogue with Armenia was actually made in the EU Council during the current presidency of Hungary and expressed hope that during the next months of the presidency the negotiations on expanding the new agenda of the Armenia-EU partnership and approving the corresponding document will be successful.
The Foreign Ministers of Armenia and Hungary exchanged views on regional issues. Ararat Mirzoyan reaffirmed Armenia's approach to the peace process with Azerbaijan, which was reflected in the latest proposal on the signing of the peace treaty as well as in the “Crossroads of Peace” concept of unblocking regional communications.