ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը և ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարը քննարկել են համագործակցության առկա ընթացքը և հեռանկարային ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն օգոստոսի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ, ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Սիդարթա Սանկար Դատտային` հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, շնորհավորելով Սիդարթա Սանկար Դատտան կարևոր առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է ԱՀԿ հետ համագործակցության ամրապնդման և ընդլայնման կարևորությունը՝ ուղղված Հայաստանում առողջապահության որակի և ներառականության բարձրացմանը:
Այս համատեքստում Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել ԱՀԿ-ի՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականների առողջապահական կարիքների ու Հայաստանի հյուսիսային մարզերում տեղի ունեցած ջրհեղեղից տուժածների խնդիրների հասցեագրմանն ուղղված օպերատիվ արձագանքը, ինչպես նաև կազմակերպության կողմից աջակցության ցուցաբերումը ՀՀ առողջապահության նախարարությանը և Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնին։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և ԱՀԿ միջև ծրագրային համագործակցության առկա ընթացքը և հեռանկարային ուղղությունները:

Замминистра ИД РА и новоназначенный руководитель армянского офиса ВОЗ обсудили текущий ход сотрудничества и перспективные направления
30 августа заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян принял представителя ВОЗ, новоназначенного главу офиса ВОЗ в Армении Сиддхартху Санкара Датту по случаю вручения копии верительных грамот.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, поздравив Сиддхартху Санкара Датту с принятием важной миссии, Ваан Костанян подчеркнул важность укрепления и расширения сотрудничества с ВОЗ, направленного на повышение качества и инклюзивности сферы здравоохранения в Армении.
В этом контексте Ваан Костанян высоко оценил оперативное реагирование ВОЗ на потребности в области здравоохранения насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха, а также пострадавших от наводнения в северных регионах Армении, как и поддержку ВОЗ министерству здравоохранения Республики Армения и Национальному центру по контролю заболеваний Республики Армения.
Согласно источнику, в ходе встречи стороны обсудили программное сотрудничество между Арменией и ВОЗ и его перспективные направления.