ԵՄ-ն խորհուրդ է տվել երկարացնել Ուկրաինային ռազմական օգնության առաքելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը խորհուրդ է տվել ԵՄ անդամներին երկարաձգել ռազմական աջակցության առաքելությունը Ուկրաինա և հարմարեցնել Ուկրաինայի զինված ուժերի ուսումնական ծրագրերը Կիևի պահանջներին համապատասխան։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euractiv պարբերականը
«Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը խորհուրդ է տալիս վերապատրաստումը դարձնել ավելի համապատասխան մարտական կարիքների համար՝ հաշվի առնելով դասընթացների և իրականության միջև առկա բացը մարտի դաշտում», - ասված է փաստաթղթի նախագծում
Նշվում է, որ մարտական պայմաններում դասընթացների և իրականության միջև տարբերությունը կասկածի տակ է դնում ամբողջ ծրագրի արդյունավետությունը, մասնավորապես՝ Ուկրաինա վերադառնալուն պես զինվորների լրացուցիչ վերապատրաստում անցնելու անհրաժեշտության պատճառով։
Ըստ նշված նախագծի՝ Կիևի հիմնական պահանջներից մեկը ուսուցման տեղափոխումն է, եթե ոչ Ուկրաինայի տարածք, ապա ԵՄ սահմանամերձ շրջաններ։ Սակայն այդ գաղափարն, ըստ պարբերականի, դժվար թե ստանա ԵՄ բոլոր երկրների աջակցությունը։ Ծառայությունը նաև խորհուրդ է տալիս երկարաձգել ռազմական աջակցության առաքելությունը Ուկրաինա մինչև 2026 թվականի նոյեմբերը։
Ակնկալվում է, որ ԵՄ նախարարներն այս շաբաթ կքննարկեն առաքելության դերը ուկրաինական կողմի արձագանքների հիման վրա:

ЕС рекомендовал продлить миссию военной помощи Украине
Европе Европейская служба внешних связей (EEAS) советует членам Евросоюза продлить миссию ЕС по военной помощи Украине (EUMAM) и скорректировать программы обучения ВСУ в соответствии с требованиями Киева.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Euractiv.
"EEAS советует сделать обучение  ВСУ более соответствующим боевым потребностям, учитывая разрыв между курсами и реальностью на поле боя", - говорится в публикации со ссылкой на проект документа службы.
Отмечается, что разница между ожиданиями украинских войск от обучения и реальностью в условиях боевых действий ставит под вопрос эффективность всей программы, в частности из-за необходимости солдатам проходить дополнительное обучение по возвращении на Украину.
Согласно упомянутому проекту документа, одним из основных требований Киева является перенос обучения если не на территорию Украины, то в приграничные районы ЕС. Впрочем, отмечает издание, эта идея вряд ли получит поддержку всех стран ЕС. Служба также рекомендует продление EUMAM до ноября 2026 года, отмечает издание.
Министры стран ЕС на этой неделе, как ожидается, обсудят роль миссии на основе отзывов украинской стороны.