Թրամփը հաստատել է միջուկային համաձայնագիրը, որը Սաուդյան Արաբիային թույլ կտա ուրան հարստացնել. AP
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Սաուդյան Արաբիայի հետ միջուկային էներգիայի տեխնոլոգիաների համատեղ օգտագործման համաձայնագիրը, որը կարող է թագավորությանն ապահովել ուրանի հարստացման հնարավորություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը (AP)՝ վկայակոչելով երկու աղբյուրի։
Աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ գործարքը նախատեսված է 30 տարով և կներառի ամերիկյան ընկերությունների մասնակցությունը ծրագրի մշակմանը։
Գործակալության զրուցակիցները նշել են, որ համաձայնագիրը ճանապարհ կհարթի Սաուդյան Արաբիայում ուրանի հարստացման օբյեկտի ստեղծման համար՝ ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի համատեղ ուսումնասիրությունից հետո:
Ըստ աղբյուրների՝ համաձայնագիրն, ինչպես ակնկալվում է, հրապարակայնորեն կհայտարարվի հուլիսի 22-ին։
Սակայն համաձայնագիրը, որը, ինչպես սպասվում է, կներկայացվի Կոնգրեսի քննարկմանը, կարող է դժվարությունների հանդիպել օրենսդիրների շրջանում, որոնք մտավախություն ունեն, որ սաուդցիներին օգնությունն՝ իրականացնելու սեփական ուրանը հարստացնելու իրենց վաղեմի ցանկությունը, կբացի միջուկային տարածման և մրցակցության նոր փուլեր։
Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ համաձայնագիրը չի ներառի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) լրացուցիչ արձանագրությունը, որը թույլ կտար ավելի շատ մոնիթորինգ  և ստուգումներ։

Трамп одобрил ядерную сделку, которая позволит Саудовской Аравии обогащать уран - AP
Президент США Дональд Трамп одобрил соглашение с Саудовской Аравией о совместном использовании технологий в области ядерной энергетики, которое может обеспечить королевство возможностями по обогащению урана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press (AP) со ссылкой на два источника.
По словам источников, сделка рассчитана на 30 лет и будет включать участие американских компаний в разработке программы.
Собеседники агентства отметили, что соглашение проложит путь к созданию предприятия по обогащению урана в Саудовской Аравии после совместного исследования США и Саудовской Аравии.
По словам источников, ожидается, что о соглашении будет публично объявлено 22 июля.
Однако сделка, которая, как ожидается, будет представлена ​​на рассмотрение Конгрессу, может столкнуться с трудностями среди законодателей, которые опасаются, что помощь Саудовской Аравии в осуществлении их давнего желания обогащать собственный уран откроет новые этапы распространения ядерного оружия и конкуренции.
По словам одного из источников, соглашение не будет включать дополнительный протокол МАГАТЭ, который позволил бы расширить мониторинг и инспекции.