Հորմուզի նեղուցում վճարի գանձումը կարող է վտանգավոր նախադեպ ստեղծել աշխարհի մյուս մասերի համար. Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարծում է, որ Հորմուզի նեղուցով նավերի անցման համար Իրանի կողմից վճարի գանձման դեպքում համանման իրավիճակ կարող է առաջանալ աշխարհի այլ մասերում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս դիրքորոշումը նա հայտնել է Մանիլայում Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանն ունեցած ելույթի ժամանակ, որի տեսանյութը տարածել է DRM News-ը։
Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Իրանը պահանջում է Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը վերահսկելու իրավունք, որը «չունի գործող իրավական մեխանիզմներից ոչ մեկով»։
«Եթե մենք ստեղծենք նախադեպ Մերձավոր Արևելքում, երբ մի պետություն որոշում է վերահսկողություն հաստատել միջազգային ծովային ուղու նկատմամբ, գանձել վճար նավերի անցման համար և կրակ բացել այն նավերի վրա, որոնք հրաժարվում են վճարել, ապա մենք կստեղծենք նախադեպ, որը կարող է կրկնվել աշխարհի այլ մասերում, այդ թվում՝ այս տարածաշրջանում», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Նա հավելել է, որ այսպիսով վտանգի տակ են հայտնվել նավագնացության ազատության հիմնարար սկզբունքները։
«Իսկ եթե դա սպառնալիքի ենթարկվի, ապա կարծում եմ, որ սպառնալիքի տակ կհայտնվեն համաշխարհային տնտեսությունը և այն կանոնները, որոնց վերջին 150 տարվա ընթացքում ենթարկվում է միջազգային առևտուրը», - հավելել է նա։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև հայտարարել է, որ Թեհրանը դիմել է Վաշինգտոնին՝ զինված հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների համար, բայց ԱՄՆ-ն չի կարծում, թե Իրանը լուրջ է տրամադրված։
«Իրանը դիմել է Միացյալ Նահանգներին ինչպես ուղղակիորեն, այնպես էլ միջնորդների միջոցով՝ աշխարհի այդ մասում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ տարաձայնությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների հարցով, - ասել է նա։ - Խնդիրն այն է, որ նրանք լուրջ չեն տրամադրված բանակցություններին»։
Ռուբիոյի խոսքով, եթե Թեհրանը «լուրջ տրամադրվածություն» ցուցաբերի բանակցություններին, նույն բանը կանի Վաշինգտոնը։
«Հակառակ դեպքում մենք կանենք անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ պաշտպանելու մեր շահերը և մեր դաշնակիցների շահերը», - հավելել է պետքարտուղարը:
Նա միևնույն ժամանակ շեշտել է՝ ԱՄՆ-ն պատրաստ է և ցանկանում է ներգրավվել դրական, կառուցողական բանակցություններում։

Взимание платы за проход через Ормузский пролив может создать опасный прецедент для других регионов мира - Рубио
Госсекретарь США Марко Рубио считает, что если Иран будет взимать плату с судов за проход через Ормузский пролив, аналогичная ситуация может возникнуть и в других частях мира.
По сообщению Арменпресс, он высказал эту позицию во время выступления на встрече министров иностранных дел стран-членов Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) в Маниле, видеозапись которой распространило DRM News.
По словам госсекретаря США, Иран претендует на право контролировать судоходство в Ормузском проливе, которого у него «нет ни в одном из существующих правовых механизмов».
«Если мы создадим прецедент на Ближнем Востоке, когда государство решит взять под контроль международный судоходный маршрут, взимать плату с судов за проход и открывать огонь по судам, которые отказываются платить, мы создадим прецедент, который может повториться в других частях мира, включая этот регион», — заявил госсекретарь США.
Он добавил, что под угрозой находятся основополагающие принципы свободы судоходства.
«И если это окажется под угрозой, я думаю, под угрозой окажется и мировая экономика, и правила, регулировавшие международную торговлю в течение последних 150 лет», — добавил он.
Госсекретарь США также заявил, что Тегеран обратился к Вашингтону с предложением о переговорах, направленных на урегулирование вооруженного конфликта, но США не верят в серьезность намерений Ирана.
«Иран обращался к Соединенным Штатам, как напрямую, так и через посредников, с предложением договориться об урегулировании разногласий по поводу событий в этом регионе», — сказал он. - Проблема в том, что они несерьезно относятся к переговорам».
По словам Рубио, если Тегеран продемонстрирует «серьезное отношение» к переговорам, Вашингтон поступит так же.
«В противном случае мы сделаем все необходимое для защиты наших интересов и интересов наших союзников», — добавил госсекретарь.
В то же время он подчеркнул, что Соединенные Штаты готовы и желают участвовать в позитивных, конструктивных переговорах.