Ուկրաինան նոր հարվածներ է հասցրել ՌԴ-ում Wildberries-ի պահեստներին. կա 15 վիրավոր
Ուկրաինական ուժերը հուլիսի 22-ի գիշերը հարվածներ են հասցրել Wildberries-ի լոգիստիկ կենտրոններին Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Wildberries-ի ղեկավար Տատյանա Կիմը Telegram-ում։
Նա նշել է, որ հարվածի են ենթարկվել լոգիստիկ կենտրոնները Կրասնոդար և Նևինոմիսկ քաղաքներում, կան վիրավորներ։
Ընկերությունից հայտնել են, որ երկու կենտրոնների աշխատանքը դադարեցվել է։
Իր հերթին, Ստավրոպոլի երկրամասի նահանգապետ Վլադիմիր Վլադիմիրովը հայտնել է, որ Նևինոմիսկի պահեստային համալիրում հրդեհ է բռնկվել, որի հետևանքով հինգ մարդ վիրավորվել է. նրանցից երեքի վիճակը ծանր է։ Իսկ Կրասնոդարի պահեստային համալիրում, ըստ իշխանությունների, վիրավորվել է 10 մարդ։
Հուլիսի 18-ի գիշերը ևս Տամբովի մարզի Կոտովսկում և Մոսկվայի մարզի Էլեկտրոստալում Wildberries-ի պահեստները ենթարկվել էին անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման: Կոտովսկում զոհվել է յոթ մարդ, Էլեկտրոստալում՝ մեկ:
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հաստատել է Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերին հարվածները։ Telegram-ում գրառման մեջ նա նշել է, որ երկրի Զինված ուժերը հաջողությամբ հարվածել է «լոգիստիկ կենտրոններին, որոնք ներգրավված են ռուսական բանակին անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներով, նավիգացիոն սարքերով և սարքավորումներով մատակարարելու մեջ»։
Զելենսկին նաև հայտնել է, որ ուկրաինական ուժերը խոցել են «հերթական նավթաբազան», ինչպես նաև ռուսական ստվերային նավատորմի մեկ լցանավ և չորս չորաբեռնատար նավ։
Ըստ Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատևի՝ Արմավիր քաղաքում նավթաբազային հարվածի հետևանքով մեկ մարդ է զոհվել։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ երկրի 16 տարածաշրջանում խոցվել է ուկրաինական 242 անօդաչու թռչող սարք։
Ուկրաինան էլ հայտնել է, որ Ռուսաստանը երկրի ուղղությամբ արձակել է 1 բալիստիկ հրթիռ, երեք կառավարվող ավիացիոն հրթիռ և 216 ԱԹՍ։ Օդեսայի մարզում կա 1 զոհ։ Կիևի մարզում 5 մարդ է վիրավորվել, այդ թվում՝ 1 երեխա։

Украина снова обстреляла склады Wildberries в России - 15 человек получили ранения
В ночь на 22 июля украинские силы атаковали логистические центры Wildberries в Краснодарском и Ставропольском краях. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в Telegram генеральный директор Wildberries Татьяна Ким.
Она отметила, что атакам подверглись логистические центры в городах Краснодар и Невинномысск, есть раненые.
Компания сообщила о приостановке работы обоих центров.
В свою очередь, губернатор Ставропольского края Владимир Владимиров сообщил о пожаре в складском комплексе в Невинномысске, в результате которого ранены пять человек. Трое из них находятся в тяжелом состоянии. А в складском комплексе в Краснодаре, по данным властей, ранены 10 человек.
В ночь на 18 июля беспилотниками также были атакованы склады Wildberries в Котовске Тамбовской области и Электростали Московской области. В Котовске погибли семь человек, в Электростали — один.
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил удары по Краснодарскому и Ставропольскому краям. В сообщении в Telegram он отметил, что Вооруженные силы страны успешно нанесли удары по «логистическим центрам, участвующим в снабжении российской армии компонентами, навигационными приборами и оборудованием для беспилотников».
Зеленский также сообщил, что украинские силы поразили «очередную нефтебазу», а также танкер и четыре сухогруза российского теневого флота.
По словам губернатора Краснодарского края Вениамина Кондратьева, в результате атаки на нефтехранилище в городе Армавир погиб один человек.
Министерство обороны России сообщило, что в 16 регионах страны были сбиты 242 украинских беспилотника.
Украина сообщила, что Россия выпустила в сторону страны 1 баллистическую ракету, 3 управляемые авиационные ракеты и 216 БПЛА. В Одесской области погиб 1 человек. В Киевской области ранения получили 5 человек, в том числе 1 ребенок.