Ուկրաինան տարեկան արտադրում է 10 միլիոն ԱԹՍ և առաջիկայում ցուցանիշը կհասցնի 20 միլիոնի. Զելենսկի
Ուկրաինան ներկայում տարեկան արտադրում է 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք և նախատեսում է կրկնապատկել այդ թիվը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից, այս մասին Կիևում Ուկրաինայի պետականության օրվան նվիրված տոնակատարությունների ժամանակ հայտարարել է երկրի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
Նա հիշեցրել է, որ երբ հայտարարել է տարեկան 1 միլիոն անօդաչու թռչող սարք արտադրելու իր ծրագրի մասին, այդ հայտարարության նկատմամբ զգալի կասկածամտություն է նկատվել։
«Հիշում եմ, թե ինչպես առաջին անգամ հրապարակավ հայտարարեցի պետության ծրագրի մասին՝ տարեկան 1 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ Ամենուրեք մեծ կասկածամտություն կար՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին։ Եվ հիմա մենք կարող ենք հաստատել. մենք տարեկան արտադրում ենք 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ 10, և կլինի 20», - նշել է Զելենսկին։
Պետության ղեկավարը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան դա կանի իր գործընկերների հետ համատեղ։
Euronews-ի փոխանցմամբ՝ Կիևում հանդիպման ժամանակ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել են, որ Եվրամիությունը և Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը համատեղ խթանելու շուրջ։
Կարևոր նորամուծություն է այն, որ այդ ԱԹՍ-ները ԵՄ-ի տարածքում արտադրելու և պահելու հնարավորություն է ստեղծվել։ Այս դեպքում դրանք չեն դառնա թիրախ ռուսական հարվածների համար՝ ի տարբերություն Ուկրաինայում պահման դեպքում։
Սակայն պահպանումը կարճաժամկետ կլինի՝ տեխնոլոգիայի արագ զարգացման պատճառով։ Երկու-երեք ամիս անց ԱԹՍ-ները կտեղափոխվեն Ուկրաինա կամ անդամ պետություններ, որոնք հետաքրքրված են իրենց կարողությունները հզորացնելով, մասնավորապես՝ ԵՄ արևելյան թևում։
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ Եվրոպայում առկա են հսկայական տեխնոլոգիական և արդյունաբերական հզորություններ, սակայն կա փորձի պակաս։
«Մենք չունենք այն մարտական ​​փորձություն անցած գիտելիքներն ու փորձը, որ Ուկրաինան ստեղծել է։ Այսպիսով, ես ուզում եմ ասել, որ մենք պետք է համատեղենք մեր ուժեղ կողմերը։ Միասին մենք կարող ենք աշխատել համատեղ արտադրության վրա», - նշել է նա։
Մինչ օրս ԵՄ մի քանի երկիր առանձին համաձայնագրեր են ստորագրել Ուկրաինայի հետ՝ նրա տեխնոլոգիական կարողություններն օգտագործելու համար։ Հուլիսի 15-ի համաձայնագիրն ավելի է ընդլայնում այս հնարավորությունները՝ գործընկերությունը հասանելի դարձնելով ԵՄ բոլոր 27 անդամ պետությունների համար։
Որպես երկրորդ քայլ՝ Եվրահանձնաժողովը մտադիր է ընդլայնել Ուկրաինայի հետ համաձայնությունը՝ ներառելով բալիստիկ և հակաբալիստիկ հրթիռային համակարգերի արտադրությունը, սակայն դա դեռևս հեռու ապագայում է, նշում է Euronews-ը։

Украина за год производит 10 миллионов дронов и в ближайшем будущем доведет эту цифру до 20 миллионов: Зеленский
Украина за год производит 10 миллионов дронов и планирует удвоить это число. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “РБК-Украина”, об этом сообщил президент страны Владимир Зеленский во время торжества в Киеве, посвященного Дню украинской государственности.
Он напомнил, что, когда он объявил о своем плане производить 1 миллион дронов в год, это заявление вызвало значительный скептицизм.
“Я помню как впервые озвучил публично план государства: 1 миллион дронов в год. Было много скепсиса повсюду: и внутри, и снаружи. А сейчас можем констатировать: мы делаем 10 миллионов дронов в год. 10, и будет 20”, — отметил Зеленский.
Глава государства заверил, что Украина сделает это вместе со своими партнерами.
Как сообщает Euronews, на встрече в Киеве председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и президент Украины Владимир Зеленский объявили о подписании Европейским союзом и Украиной соглашения о совместном развитии производства дронов.
Важным нововведением является создание возможности производства и хранения этих дронов на территории ЕС. В этом случае они не станут целью российских ударов, в отличие от хранения на территории Украины.
Однако хранение будет краткосрочным из-за быстрого развития технологий. Через два-три месяца они будут переданы Украине или государствам-членам, заинтересованным в укреплении своих возможностей, особенно на восточном фланге ЕС.
По словам фон дер Ляйен, Европа обладает огромным технологическим и промышленным потенциалом, но ей не хватает опыта.
“У нас нет проверенных в боевых условиях знаний и опыта, которые накопила Украина. Поэтому я хочу сказать, что нам нужно объединить наши силы. Вместе мы можем работать над совместным производством”, — отметила она.
На сегодняшний день несколько стран ЕС уже подписали с Украиной отдельные соглашения об использовании ее технологических возможностей. Соглашение от 15 июля еще больше расширяет эти возможности, делая партнерство доступным для всех 27 государств-членов ЕС.
В качестве второго шага Европейская комиссия намерена расширить соглашение с Украиной, включив в него производство баллистических и противобаллистических ракетных комплексов, но это пока еще отдаленная перспектива, отмечает Euronews.