Մոդին Պուտինին տեղեկացրել է Կիև կատարած իր այցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հեռախոսազրույցի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ասել է, որ կցանկանար օգնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության լուծման հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Նարենդրա Մոդին տեղեկացրել է վերջերս Կիև կատարած իր այցի մասին՝ ընդգծելով շահագրգռվածությունը՝ ավանդ ներդնելու Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հնարավոր քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման գործում», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Պուտինն իր հերթին շարադրել է Մոսկվայի մոտեցումները հակամարտության լուծման ուղիների վերաբերյալ և ապակառուցողական է անվանել Կիևի և Արևմուտքի որդեգրած դիրքորոշումը։
Բացի այդ, հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը և Հնդկաստանի վարչապետը քննարկել են հուլիսին Մոդիի՝ Մոսկվա այցի ժամանակ ձեռք բերված առևտրի ոլորտին վերաբերող համաձայնությունների իրագործման հարցը։
Մոսկվան և Նյու Դելին նաև գոհունակություն են հայտնել ԲՐԻԿՍ-ում համագործակցության առնչությամբ։
«Մոդին հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու հոկտեմբերին Կազանում միավորման՝ Ռուսաստանի նախագահությամբ անցկացվելիք գագաթնաժողովին», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

Моди проинформировал Путина о своем визите в Киев
Премьер-министр Индии Нарендра Моди во время телефонного разговора сказал президенту России Владимиру Путину, что хотел бы помочь в разрешении конфликта между Россией и Украиной. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Кремля.
"Нарендра Моди проинформировал о своем недавнем визите в Киев, подчеркнув заинтересованность внести вклад в возможное политико-дипломатическое урегулирование ситуации вокруг Украины", - говорится в сообщении.
Путин, в свою очередь, изложил подходы Москвы к разрешению конфликта и назвал позицию Киева и Запада деструктивной.
Кроме того, в ходе телефонного разговора президент РФ и премьер-министр Индии обсудили ход реализации торговых соглашений, достигнутых в ходе визита Моди в Москву в июле.
Москва и Нью-Дели также выразили удовлетворение сотрудничеством в БРИКС.
"Моди подтвердил готовность принять участие в проводимом под российским председательством саммите объединения в Казани в октябре", - отмечается в сообщении. Путин и Моди договорились продолжить контакты на разных уровнях.