Իրանի արտգործնախարարն անխուսափելի է համարել պատասխանն Իսրայելին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելն անխուսափելիորեն պատասխան կստանա Իրանից Թեհրանում ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ  մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին իր իտալացի պաշտոնակից Անտոնիո Տայանիի հետ կայացած հեռախոսազրույցում։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատասխանը Թեհրանում սիոնիստական վարչակարգի ահաբեկչական գործողությանը կլինի անխուսափելի, ճշգրիտ և հաշվարկված…. Ի տարբերություն սիոնիստական ​վարչակարգի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը չի ձգտում լարվածության սրման, թեև չի էլ վախենում դրանից», - մեջբերված է Արաղչիի խոսքն Իրանի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
Տայանին իր հերթին բոլոր կողմերին կոչ է արել ցուցաբերել զսպվածություն և մտահոգություն է հայտնել Մերձավոր Արևելքում աճող անկայունության առնչությամբ։
Հուլիսի 31-ին ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն սպանվել է Թեհրանում Իրանի նախագահի երդմնակալության արարողությունից հետո իր տանը հասցված հարվածից։ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսում հայտարարել են, որ Հանիյեն զոհվել է մոտ 7 կգ զանգվածի մարտագլխիկով փոքր հեռահարության արկի պայթյունից։ Իրանը և ՀԱՄԱՍ-ը նրա սպանության մեջ մեղադրել են Իսրայելին, որը ո՛չ, հերքել, ո՛չ հաստատել է իր առնչությունը դրան:

Глава МИД Ирана назвал неизбежным ответ Израилю
Израиль неминуемо получит ответ от Ирана за убийство в Тегеране главы политбюро палестинского радикального движения ХАМАС Исмаила Хании. Как сообщает Арменпресс, об этом министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил в телефонном разговоре со своим итальянским коллегой Антонио Таяни.
"Ответ Исламской Республики Иран на террористический акт сионистского режима (Израиля –ред.) в Тегеране будет неминуемым, точным и продуманным. В отличие от сионистского режима Исламская Республика Иран не стремится к нагнетанию напряженности, хотя и не боится этого", - приводятся слова Арагчи в заявлении МИД ИРИ.
Таяни в свою очередь потребовал от всех сторон проявлять сдержанность и выразил обеспокоенность ростом нестабильности на Ближнем Востоке.
31 июля ХАМАС объявил о гибели Хании при израильском ударе по его резиденции в Тегеране, куда он прибыл для участия в церемонии инаугурации президента Ирана Масуда Пезешкиана. В иранском Корпусе стражей исламской революции заявили, что Хания погиб при разрыве снаряда малой дальности с боевой частью массой около 7 кг, его убийство было организовано Израилем при поддержке США. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи предупредил, что Израиль понесет суровое наказание за убийство палестинского политика.