Իրանը հերքում է ԱՄՆ-ի այն հայտարարությունները, թե Թեհրանը միջուկային զենք ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտգործնախարարությունը պնդում է, որ երկիրը հավատարիմ է միջուկային էներգիայի խաղաղ զարգացման հայեցակարգին, միջուկային զենքը բացակայում է պաշտպանական դոկտրինից, իսկ հակառակի մասին Վաշինգտոնի բոլոր հայտարարություններն անհիմն են և ամերիկյան նախընտրական քարոզարշավի մաս են կազմում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը հայտնել է Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանանին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հանձնաժողովի նախագահ Մայք Թերները CBS News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել էր, թե Իրանը կարող է մինչև 2024 թ. վերջը հայտարարել, որ միջուկային զենք ունի։
«Իրանի դոկտրինը միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործումն է՝ երկրի կարիքներին և զարգացման պլաններին համապատասխան, ինչպես նաև Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի շրջանակներում՝ միջազգային համաձայնագրերի հիման վրա։ Միջուկային զենքը երբեք չի եղել և չկա Իրանի պաշտպանական դոկտրինում», - հայտարարել է Քանանին:
Նա նշել է, որ ամերիկյան կողմի նման հայտարարություններն անհիմն են և ոչ այլ ինչ են, քան նախագահական ընտրություններից առաջ իրենց քարոզարշավի մաս։
Ավելի վաղ Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանը հայտարարել էր, որ Իրանի պաշտպանական դոկտրինը դրույթներ չի ենթադրում կամ պարունակում միջուկային զենքի վերաբերյալ, և դա հաշվի առնելով՝ ԱՄՆ-ն պետք է ճշգրտի իր քաղաքականությունն Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ։

Иран опровергает заявления США о наличии у Тегерана ядерного оружия
МИД Ирана настаивает на том, что страна придерживается концепции мирного развития атомной энергетики, ядерное оружие отсутствует в оборонной доктрине, а все заявления Вашингтона об обратном беспочвенны и являются частью американской предвыборной кампании.
Как передает Арменпресс, об этом РИА Новости сообщил официальный представитель МИД Ирана Насер Канани.
Ранее председатель комитета палаты представителей США по разведке Майк Тернер в интервью телеканалу CBS News заявил о том, что Иран может к концу 2024 года объявить о наличии у него ядерного оружия.
"Доктрина Ирана заключается в мирном использовании ядерной энергии в соответствии с потребностями и планами развития страны, а также на основании международных соглашений в рамках Договора о нераспространении ядерного оружия. Ядерного оружия никогда не было и нет в оборонной доктрине Ирана", - заявил Канаани.
Он отметил, что подобные заявления американской стороны беспочвенны и являются не чем иным, как частью их предвыборной кампании перед президентскими выборами.
Ранее новоизбранный президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что оборонная доктрина Ирана не предполагает и не содержит положений, касающихся ядерного оружия, и с учетом этого США следует скорректировать свою политику в отношении Исламской Республики.