Իրանը Ռուսաստանից հակաօդային պաշտպանության առաջադեմ համակարգեր է խնդրել. The New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը սկսել է հակաօդային պաշտպանության առաջադեմ համակարգեր և ռադարներ ուղարկել Իրանին, որը սպառնացել է վրեժ լուծել Իսրայելից ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը (NYT)՝ վկայակոչելով երկու իրանական աղբյուրի, որոնցից մեկը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի անդամ է։
Նման տեղեկությունների տարածումից առաջ՝ օգոստոսի 5-ին, ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հանդիպել էր Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, բրիգադային գեներալ Մոհամմադ Բաղերիի հետ:
Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Շոյգուն բանակցություններ է վարել նաև Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ։
Ըստ իրանական ԶԼՄ-ների՝ Շոյգուն հայտնել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է Իրանի հետ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ լիակատար համագործակցության։ Բաղերին իր հերթին ընդգծել է երկու երկրների «խորը, երկարաժամկետ և ռազմավարական» հարաբերությունները։
Իր հերթին, Շոյգուի հետ հանդիպման ժամանակ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը չի ձգտում տարածաշրջանում պատերազմի ընդլայնման, սակայն Իսրայելն «անպայման պատասխան կստանա իր հանցագործությունների համար»։
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կտրուկ սրվել է հուլիսի 31-ին Թեհրանում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից հետո, որին նախորդել էր Բեյրութում իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով «Հեզբոլլահ» շարժման բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրի սպանությունը։ Իրանը Հանիյեի սպանության մեջ մեղադրել է Իսրայելին, որը ո՛չ հաստատել է, ո՛չ հերքել իր առնչությունը դրան։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ Մերձավոր Արևելքը կանգնած է անհայտ մասշտաբների պատերազմի եզրին, և կոչ է արել կանխել հերթական աղետը։

Иран запросил у России передовые системы ПВО: The New York Times
Россия начала отправлять современные системы противовоздушной обороны и радары в Иран, который пригрозил отомстить Израилю за убийство лидера ХАМАС Исмаила Хании. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The New York Times (NYT) со ссылкой на два иранских источника, один из которых является членом Корпуса стражей исламской революции.
До появления такой информации 5 августа секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу встретился с новоизбранным президентом Ирана Масудом Пезешкианом и начальником Генерального штаба Вооруженных сил бригадным генералом Мохаммадом Багери.
В ходе визита в Тегеран Шойгу также провел переговоры с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбаром Ахмадианом.
По данным иранских СМИ, Шойгу заявил, что Россия готова к полноценному сотрудничеству с Ираном по региональным вопросам. Багери, в свою очередь, подчеркнул "глубокие, долгосрочные и стратегические" отношения между двумя странами.
Со своей стороны, в ходе встречи с Шойгу Пезешкиан заявил, что Иран не стремится к расширению войны в регионе, но Израиль "обязательно получит ответ за свои преступления".
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после убийства в Тегеране 31 июля Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения "Хамас", которому предшествовало убийство в результате авиаудара Израиля по Бейруту высокопоставленного командира движения " Хезболла" Фуада Шукра. Иран обвинил в убийстве Хании Израиль, который не подтвердил и не опроверг свою причастность к этому.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что Ближний Восток находится на грани войны неизвестных масштабов, и призвал предотвратить очередную катастрофу.